Inkové pod legendární horou Machu Picchu hodovali na rajčenkách. Plody těchto obřích rostlin chutnají po rajčatech, ale výrazněji voní. Můžete z nich připravit osvěžující koktejl, marmeládu, slaná jídla… A pěstovat je jako přenosnou či pokojovou rostlinu, který svým vzhledem rozhodně upoutá.
Rajčenka (Cyphomandra betacea) patří do čeledi lilkovitých, stejně jako rajče či brambory. Pochází z oblasti Peru a Brazílie. Dnes je rozšířena v celých subtropech a tropech, komerčně se pěstuje například v Kalifornii nebo na Novém Zélandu. Český název dostala kvůli šťavnatým, nakyslým plodům, které jsou chutí podobné rajčeti.
Rajčenka je subtropická, vytrvalá stálezelené rostlina, která má sice dužnaté, bylinné (nikoli dřevěné) větvě, ale přesto může dorůst až pětimetrové výšky. Bohatě se větví a má velké, měkké, široce vejčité listy. Ty jsou na povrchu porostlé krátkými páchnoucími žlázkami. Pětičetné, bledě fialové květy jsou uspořádané ve vzdušných hroznech a vyrůstajících v paždích listů.
Plod − bobule – dozrává na velmi dlouhé stopce a váží často až sto gramů. Slupka plodu je hladká a lesklá, má tmavě oranžovou nebo purpurovou barvu a velmi často bývá tmavě pruhovaná. Červená dužnina chutná kysele a je velmi aromatická. Plod obsahuje drobná černě zbarvená semena. Rostlina plodí po celý rok, z jednoho keře lze sklidit až sto plodů.
Rajčenky nesnášejí mráz.
Před zpracováním je z plodů nutné odstranit hořkou slupku.
Oslazená rajčenková šťáva je výborným osvěžujícím nápojem. Dužnina obsahuje značné množství vitaminu C, fosfor, vápník a železo.
Pro Receptář speciál Jarmila Teplíková.
velmi zajimava rostlina.mela bych zajem o jeji pestovani.kde sezenu semena?
Seženete je ve specializovaných zahradnictvích na exotické rostliny, v dobrém semenářství i na internetu, v zásilkových službách se semeny a sazenicemi:)
Nejlepší je si v supermarketu koupit plod a z něj si vzít semena. Nedoporučuji kupovat semena v český e-shopech. Semena jsou stará a už málokdy klíčí, ale jsou levnější.
Nejnovější diskuse
Nejčtenější diskuze
Nejživější diskuze
Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat
Řez okrasných dřevin - jak a kdy prořezávat
Orchideje - úspěšné pěstování doma i venku
Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie
Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék
Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort
Houby - sběr, pěstování, recepty