Těsto na podvodnice necháváme kynout pod vodou.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Znáte podvodnice? Speciální cukroví, které kyne pod vodou

Recept na nejjednodušší cukroví? Právě jste ho našli. Křehké, nadýchané cukroví, které je sladké jen díky poprašku moučkového cukru. Bonusem těsta, jež vám vykyne pod vodou, je naprosté minimum ingrediencí. A když vydržíte čtyři pět dní, bude se vám tohle sněhobílé cukroví přímo rozplývat na jazyku.

Při zpracování těsta budete muset zapojit na chvíli své ruce, abyste docílili hladké struktury. Název si tohle cukroví vysloužilo podle zvláštního způsobu kynutí - pod vodou. 

Podvodnice

Na cca 4 plechy:

Nejprve si uděláme kvásek. Důležitá je teplota droždí, je zapotřebí, abychom jej nebrali přímo z lednice, ale aby mělo pokojovou teplotu. Rozdrobíme ho do mísy, přidáme lžíci moučkového cukru a 4 lžíce hladké mouky a 2 lžíce teplého mléka, zamícháme dotekuta a dáme pod utěrkou vykynout na teplé místo. Poté smícháme rukama v míse s hladkou moukou, do které jsme vmíchali špetku soli, a máslem. Přidáváme po lžicích mléko, dokud se nám vše nespojí do hladkého těsta.

Z těsta vyválíme kouli, kterou dáme kynout do hrnce nebo mísy se studenou vodou, těsto musí být ponořené. Nádobu necháme 45 minut, ale klidně i přes noc, za oknem. Během kynutí těsto kontrolujeme, občas je třeba jej nadzvednout ode dna. Když začne plavat a praskat, vyndáme jej. Těsto pak rukama otřeme od přebytečné vody a na pomoučené ploše rozválíme. Vykrajujeme tvary dle chuti a pečeme dozlatova 5–15 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Hned po upečení obalujeme v moučkovém cukru. Z těsta můžete vykrajovat různé tvary, případně vyrábět plněné šátečky nebo trojhránky. 

TIP: Do moučkového cukru můžeme pro vůni přidat zrníčka vanilky, nebo mletou skořici. Stejné těsto užijete ale i na silvestrovské pohoštění – stačí před pečením těsto potřít rozšlehaným osoleným vajíčkem, posypat kmínem, sezamem nebo mákem.

Podvodnice si určitě místo na vašem talíři s cukrovím najdou. Podvodnice si určitě místo na vašem talíři s cukrovím najdou. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky