Při zpracování těsta budete muset zapojit na chvíli své ruce, abyste docílili hladké struktury. Název si tohle cukroví vysloužilo podle zvláštního způsobu kynutí - pod vodou.

Podvodnice

Na cca 4 plechy:

  • 400 g hladké mouky
  • 300 g změklého másla
  • špetka soli
  • 30 g čerstvého droždí pokojové teploty
  • 6–8 lžic plnotučného mléka
  • moučkový cukr na obalení

Nejprve si uděláme kvásek. Důležitá je teplota droždí, je zapotřebí, abychom jej nebrali přímo z lednice, ale aby mělo pokojovou teplotu. Rozdrobíme ho do mísy, přidáme lžíci moučkového cukru a 4 lžíce hladké mouky a 2 lžíce teplého mléka, zamícháme dotekuta a dáme pod utěrkou vykynout na teplé místo. Poté smícháme rukama v míse s hladkou moukou, do které jsme vmíchali špetku soli, a máslem. Přidáváme po lžicích mléko, dokud se nám vše nespojí do hladkého těsta.

Z těsta vyválíme kouli, kterou dáme kynout do hrnce nebo mísy se studenou vodou, těsto musí být ponořené. Nádobu necháme 45 minut, ale klidně i přes noc, za oknem. Během kynutí těsto kontrolujeme, občas je třeba jej nadzvednout ode dna. Když začne plavat a praskat, vyndáme jej. Těsto pak rukama otřeme od přebytečné vody a na pomoučené ploše rozválíme. Vykrajujeme tvary dle chuti a pečeme dozlatova 5–15 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Hned po upečení obalujeme v moučkovém cukru. Z těsta můžete vykrajovat různé tvary, případně vyrábět plněné šátečky nebo trojhránky.

TIP: Do moučkového cukru můžeme pro vůni přidat zrníčka vanilky, nebo mletou skořici. Stejné těsto užijete ale i na silvestrovské pohoštění – stačí před pečením těsto potřít rozšlehaným osoleným vajíčkem, posypat kmínem, sezamem nebo mákem.