To, že jste nestihli použít zeleninu ještě čerstvou a krásně svěží, nepotěší, ale není třeba házet flintu do žita. I povadlou zeleninu můžete ještě vzkřísit. Často jde totiž o to, že během uskladnění přišla o vodu. Zkuste vodu doplnit a uvidíte, že s některou zeleninou dokáže obyčejná ledová voda zázraky.

I když je ledová voda z kohoutku dostačující, nejlepší možné výsledky budete mít s použitím trošky ledu. Šéfkuchaři doporučují jednu odměrku ledu na tři odměrky velmi studené vody. Taková lázeň je pro zeleninu úplně nejlepší a pookřeje po ní, že se až budete divit.
Zeleninu je možné máčet přes noc v ledové vodě do druhého dne nebo alespoň několik hodin.

Přehled zeleniny, kterou můžete takto oživit

Brokolice – růžičky brokolice máčejte v ledové vodě alespoň půl hodiny

Celer – celerový kořen máčejte očištěný a na větší kousky nakrájený v ledové vodě alespoň jednu hodinu. Řapíkatý celer seřízněte o dva centimetry a nechejte stát v lednici v nádobě s ledovou vodou.

Chřest – odřízněte dva centimetry od původního řezu a nechejte v lednici stát ve sklenici se zhruba dvěma centimetry ledové vody. Tímto způsobem skladují šéfkuchaři chřest i celý den před jeho použitím.

Mrkev – mohou být celé, nakrájené či oškrabané. Pokud jsou mrkve v celku, seřízněte je půl centimetru z obou stran a nechejte v ledové vodě v ledničce po dobu jedné hodiny.

Máta, pažitka, petržel i další bylinky – nechejte stát ve sklenici studené vody půl hodiny až 6 hodiny.

Špenát a saláty – očistěte, natrhejte na jednotlivé listy a v lednici máčejte ve studené vodě zhruba 30 minut před použitím.

Zelené fazolky – očistěte, odstraňte několik milimetrů z každé strany lusku a máčejte jednu hodinu v nádobě s ledovou vodou.

Související články

Zdroje: kreativnija.cz, www.washingtonpost.com