Naštěstí je výběr pokojových rostlin tak široký, že vždy můžeme z bohatého sortimentu vybírat pokojovky, které nebudou nebezpečné ani psům, ani kočkám, které chováme v našich domácnostech. Vždyť naši chlupatí přátelé nám přeci stojí za to, abychom je chovali v bezpečném prostředí, kde se cítí dobře a všemi milováni, a to bez jakéhokoli náznaku nebezpečí.

Chcete-li rozšířit svou sbírku pokojových rostlin, vždy byste měli brát ohled nejen na děti, ale také na domácí mazlíčky, pro které mohou být některé rostliny opravdu velmi nebezpečné. K základnímu sortimentu vašich pokojových rostlin můžete bez obav zařadit zelenec (Chlorophytum comosum). Nejen, že nějaké to malé okusování neublíží ani vaší rostlině, ani vaší kočce nebo psovi, rostlina vám navíc pomůže čisti vzduch ve vaší domácnosti. Radost z ní budou mít i začínající pěstitelé, neboť je to velmi odolná a nenáročná rostlina a snadno se množí.

Kalatea (Calathea) vám může nabídnout mnohé rozdílné varianty, které se liší nejen tvarem, ale i barvou listů. Potřebuje jen rozptýlené světlo a vlhkou, nikoli však přemokřenou půdu. Doporučujeme nezalévat ji dříve, než vyschne povrch substrátu, v němž rostlinu pěstujete. Rostliny tohoto druhu patří k těm, které přinesou do interiéru zajímavý prvek neobvyklého tvarování listů.

Také s pepřincem (Peperomia) získáte pro svůj interiér odolného a nezávadného zeleného společníka nejen pro sebe, ale i pro své domácí mazlíčky. I tyto rostliny ovládají schopnost čistit vzduch v interiéru, navíc nabídnou širokou škálu odlišných variant s nebývale působivými listy. Na pěstování nejsou náročné. Nesnášejí ale trvale zamokřenou půdu.

Vznešenost do vašeho bytu přijde společně s palmou vznešenou (Ravenea rivularis). Pokud patříte k milovníkům velkých pokojových rostlin, nemusíte být o nic ochuzeni ani tehdy, když chováte domácí mazlíčky. Pořídíte-li si tuto palmu, pravidelně ji přihnojujte. Vyhovovat jí bude jak umístění v bytě, tak například v zimní zahradě. Při dostatečné zálivce palma rychle roste.

Maranta (Maranta leuconeura) má v oblibě světlá stanoviště. Prospějete jí bohatou zálivkou a také vysokou vzdušnou vlhkostí. Není divu, když rostlina pochází z tropických deštných pralesů. Na výšku může dosáhnout kolem 30 cm. Množí se hlíznatými oddenky.

Jako pokojová rostlina, která je nezávadná pro domácí mazlíčky, pěstována na dostatečném světle a při minimálních požadavcích je pachira (Pachira aquatica). V květinářstvích bývá často nabízena varianta s propletenými kmínky, což působí velmi exoticky a zajímavě. Po takovéto rostlině můžete sáhnout bez obav.

Voskovka (Hoya) je rostlinou, která skvěle vypadá a nádherně kvete. Její lesklé listy působí, jako by byly z vosku. Může se pěstovat v závěsných květináčích, ale i jako ovíjivá rostlina pnoucí se okolo opory. Nesnese přímé slunce, které by její listy popálilo, ale jinak je vcelku nenáročná. Snese spíše přísušek, než přelití.

Naprosto bezpečné pro domovy s domácími mazlíčky jsou i africké fialky (Saintpaulia). Potřebují mít půdu mezi dvěma zálivkami vyschlou a nepřímé slunce a budou zcela spokojené. Lépe prosperují v těsných květináčích, takže je nijak často nepřesazujeme.

Mezi další pokojové rostliny nejedovaté pro domácí mazlíčky můžeme zařadit i vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). O Vánocích vám bude dělat radost díky svým půvabným květům, aniž by vyžadoval jakékoli rychlení, jako je tomu u většiny o Vánocích kvetoucích rostlin.

Bez obav o zdraví a život psů a koček žijících s vámi ve společné domácnosti můžete pěstovat i pokojový bambus (Pogonatherum). Tyto rostliny vnesou do vašeho příbytku nádech exotiky. Uděláte nejlépe, když je doma umístíte na světlé stanoviště a budete je pěstovat ve vlhké půdě. Pozor na přeschnutí.

  • Jak je vidět, výběr rostlin, které se hodí pro interiéry obývané domácími mazlíčky, je docela široký. Takže se nemusíte vzdávat vašich oblíbených rostlin, ani pokud s vámi doma bydlí vaši chlupatí přátelé.