Choroby rajčat dokáží potrápit. Dobrá zpráva je, že pokud se na ně přijde včas, mají řešení. Jaké jsou nejčastější choroby rajčat a jak s nimi zatočit?
1. Praskání plodů
Projevy: Rajská jablíčka jsou popraskaná a zůstávají na nich rýhy.
Příčina a řešení: Pravděpodobně jste rostlinu zalili příliš vydatně po delším období sucha. Aby další rajčata nepraskala, zalévejte rostliny pravidelně a rovnoměrně.
2. Zelený límec
Projevy: Plody rajčat mají u stonku zelené zbarvení, ovšem zbytek rajčat má krásnou červenou barvu.
Příčina a řešení: Na vině je nedostatek živin, které jste rostlinám poskytli. Zároveň také vysoké teploty a příliš intenzivní sluneční záření. Pomoc může zastínění rajčat a dostatek vhodného hnojiva.
3. Úpal rajčat
Projevy: Žluté skvrny na plodech, ty se pak stávají vodnaté a měkké až nepoživatelné.
Příčina a řešení: Na vině je prudké sluneční záření. Neprostřihávejte listy a zkuste rajčatům opatřit zastínění.
4. Svinuté listy
Projevy: Listy rajčat se začínají kroutit a otáčet.
Příčina a řešení: I tady je na vině až moc slunečních paprsků. Rajčata začnou listy svinovat, aby se jim tímto způsobem vyhnuli. První pomocí je zastínění rostlin.
5. Spodní špičky plodů uhnívají
Projevy: Nedozrálým rajčatům začínají viditelně uhnívat špičky.
Příčina a řešení: Jedná se o nedostatek živin, hlavně vápníku.
Jak ten ovlivňuje rajčata, se podívejte na videu:
6. Bakteriální rakovina
Projevy: Listy se nejprve zvlní, posléze začnou vadnout. Na průřezu stonku jsou viditelné hnědé pruhy.
Příčina a řešení: Na vině je bakterie Corynebacterium michiganense. Řešením je volba vhodného postřiku, změna stanoviště pro pěstování rajčat v následujících letech. Odstranění napadených rostlin a jejich likvidace.
7. Stolbur
Projevy: Dochází k viditelnému zkrácení stonkových článků, listy jsou zakrnělé, je jich mnohem méně. Na spodu mohou mít až fialové zbarvení.
Příčina a řešení: Příčinou je bakterie přenášená hmyzem. Křísi jsou podobné plošticím. Je potřeba je zlikvidovat a ošetřit rostlinu insekticidem.
8. Septoriová skvrnitost
Projevy: Na listech se vytvářejí drobné hnědé skvrny, v jejichž prostředku jsou drobné černé tečky. Listy začnou opadávat, zahubit může celou rostlinu.
Příčina a řešení: Na vině je houba Septoria Lycopersici. Onemocnění se dá předejít preventivními postřiky vhodným chemickým preparátem.
9. Fuzarióza
Projevy: Spodní listy ztrácejí zelné barvivo a cévní svazky hnědnou. Rostlina přichází o výživu, vadne a odumírá.
Příčina a řešení: Příčinou je houba Fusarium oxysporum napadající kořeny rostliny. Proti ní je vhodná prevence v podobě postřiků. Napadenou rostlinu již nelze zachránit, je potřeba ji spálit a zabránit rozšíření choroby. Nedoporučuje se ani pěstování rajčat v následujících letech na stejném místě.
10. Bramborová plíseň
Projevy: Hnědnutí listů, stonků a plodů.
Příčina a řešení: Co je příčinou a jak chorobě předejít?
Podívejte se na videu:
11. Plíseň šedá
Projevy: Šedá hniloba nejen rostliny, ale i plodů.
Příčina a řešení: Na svědomí ji má Botrytis cinerea. Zareagujte rychle fungicidním postřikem. Preventivně rajčata zalévejte střídmě, ale pravidelně, zajistěte jim dostatek světla a dostatek živin.
12. Padlí
Projevy: Moučnaté skvrny na rajčatech
Příčina a řešení: Příčinou je houba Oidium lycopersicium. Zvolte správný postřik fungicidem a dbejte na správnou prevenci.
13. Virus bronzovitosti rajčat
Projevy: Na listech se objevují drobné, ovšem neohraničené skvrny. Mají bronzovou barvu. Plody mají vpadlé nekrotické kruhovité skvrny.
Příčina a řešení: Virus přenáší třásněnka západní. Zbavíte se jí pouze vhodným insekticidem a dezinfekcí skleníku a nástrojů.
14. Mozaikový virus
Projevy: Zvláštně mramorované plody, nepravidelné zrání, oranžové skvrny.
Příčina a řešení: Virus se snadno šíří dotykem nářadí, nakaženého plodu, rukou, atd. U nás zatím není příliš rozšířený, jediným řešením je však likvidace rostliny a dezinfekce půdy i nástrojů.
15. Makadlovka rajčatová
Projevy: Na listech i plodech jsou viditelné bílé cestičky. Rostliny jsou pak náchylné k houbovým chorobám.
Příčina a řešení: Housenky požírají pletiva rostliny i plody. Pomáhá speciální postřik, dezinfekce skleníku, nářadí, vymrznutí půdy.
Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:
Související články
Zdroje: www.thespruce.com, hnojik.cz, www.floranazahrade.cz