Ibišek syrský

Ibišek syrský pochází z jižní Asie, typický je pro něj vzpřímený růst a výška okolo tří metrů. Je na rozdíl od pokojového ibišku čínského opadavým druhem, tudíž na podzim shazuje listy. Květy původních rostlin jsou světle fialové, vyšlechtěné kultivary se však pyšní celou řadou pěkných barev, nechybí ani intenzivně červená či čistě bílá. Zajímavé jsou i plné a poloplné formy. Zahradní ibišky každoročně bohatě nakvétají v srpnu. Po odkvetení ale nenecháváme dozrát plody, neboť tvorba semen ibišky velmi vysiluje.

Komule Davidova

Tento půvabný keř pochází z Číny. Jeho výška se nejčastěji pohybuje mezi 2-3 m. Kvete nádhernými květy v bohatých hroznech, nejčastěji jsou fialové, ale běžně se setkáme i s bílými a růžovými, a velice příjemně voní. A protože lákají celou řadu motýlů, komuli se lidově říká motýlí keř.

Rostlinám nabídneme teplé, slunné a chráněné místo. Půdu preferují kvalitní, humózní, ale vždy dobře propustnou.

Dřevitá třezalka

Většinou ji známe jako velmi léčivou trvalku, jejíž rozkvetlá nať se sbírá a suší v létě. Od července do září vykvétají i nádherné dřevnaté třezalky. Mezi nejlepší druhy do našich podmínek řadíme třezalku kalíškatou (Hypericum calycinum) a třezalku rozkladitou (Hypericum ’Hidcote‘). Oba druhy mají velké žluté květy s množstvím tyčinek. Vyžadují teplejší polohu a polostín. Třezalka kalíškatá vytváří souvislý, hustý porost a výborně se při své výšce okolo 25 cm hodí jako podrostová, půdopokryvná dřevina. Porost stačí na jaře jednoduše posekat. Keřovitě rostoucí třezalky vyžadují zimní ochranu.

Ořechokřídlec

Ořechokřídlec klandonský (Caryopteris clandonensis)je drobnější keř , který má krásně modré medonosné květy a úzké lístky, které po rozemnutí pěkně voní po citronu. Stavba keře je vzdušná, polokulovitého charakteru, výška se pohybuje nejčastěji mezi 70・100 cm. Kvete velmi bohatě od srpna až do začátku října. Stejně jako komule i ořechokřídlec láká užitečný hmyz a motýly. Někdy namrzá i v mírnějších zimách, po hlubokém jarním řezu ale výborně a rychle regeneruje. Ořechokřídlec vyžaduje lehce zásaditou půdu s vyšším obsahem vápníku ・ v kyselém vřesovišti se mu dařit nebude.

Fuchsie něžná

Krásný druh fuchsie (Fuchsia mageallanica), který lze na záhonech pěstovat celoročně, pochází z Chile a dorůstá do výšky kolem 1 m. Květy jsou drobné, s červeným kalichem a fialovými okvětními plátky. Mírné zimy snáší dobře, když jsou tuhé mrazy, vyžaduje přikrývku z chvojí a kůry nebo pečlivé zakrytí bílou netkanou textilií. Oproti ostatním druhům si fuchsie libuje v polostínu a v humózní vlhčí půdě.