obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

7 neotřelých dárků pro milovníky zahrad

Náruživým zahrádkářům se vánoční dárky nevybírají snadno. Zvlášť pokud si potrpí na speciální nářadí a pěstují pečlivě vybrané kultivary rostlin. Připravili jsme pro vás 7 tipů na dárky, kterými nejen potěšíte, ale nejspíš i mile překvapíte.

Ať už mají vaši blízcí zahrádku jen na balkoně a nebo se starají o rozlehlý ovocný sad či bohatě osázenou okrasnou zahradu, můžete je potěšit výběrem dárku, který jim jejich činnost usnadní. Často potěší i praktická drobnost. Ale nezapomněli jsme ani na inspiraci pro ty, kteří mají chuť do dárku pro zahrádkáře investovat více.

nůžky na bylinky usnadní stříhání na drobné části nůžky na bylinky usnadní stříhání na drobné části Zdroj: Shutterstock.com / Yaroslav Kazakov

1. Nůžky pro milovníky bylinek

Nůžky na bylinky jsou určené pro snadné stříhání zelených natí. Obvykle mívají 3–5 břitů. Více násobná čepel vám umožní jediným střihem získat skutečně drobné části z pažitky, petržele, jarní cibulky, kopru a dalších bylinek.  

parapet s bylinkami keramické obaly sluší bylinkám i okrasným rostlinám Zdroj: Archiv ireceptar.cz

2. Originální obaly na květináče

Obaly na pokojové rostliny seženete v zahradních centrech  široké paletě barev, materiálů i velikostí. Obdarované zvlášť potěší, pokud darujete květinu a k ní dobře ladící obal. Pokud rádi tvoříte, můžete svůj dárek povýšit na malé umělecké dílko. Obal na květináč můžete dekorovat například dílnách Keramiky Maříž, která má své dílny nejen v Maříži, ale také ve Slavonicích a Praze. Předem si ověřte zda bude v dílně volno a kolik času bude potřeba na vypálení výrobku. 

tavná (lepicí) pistole se hodí jak kutilům, tak milovníkům dekorací ze sušených rostlin tavná (lepicí) pistole se hodí jak kutilům, tak milovníkům dekorací ze sušených rostlin Zdroj: Shutterstock.com / iceink

Tavná pistole - skvělá pomůcka pro kutily, aranžéry i ostatní tvůrčí bytosti

Tavnou pistoli využijí především ti, kteří rádi připravují dekorace ze suchých materiálů. Nejlevnější tavné pistole seženete přibližně za stokorunu, ty nejdražší vyjdou přes 1 500 Kč. Ty jsou však určené spíše profesionálům (mají akumulátorové provedení, čas na zahřátí tyčinky je zkrácen na minimum).

Při výběru tavné pistole se zajímejte o průměr tavné tyčinky; její barvu (nejčastěji je hmota po zaschnutí průhledná, ale objevují se také tyčinky barevné či s třpytivými glitry – ty je pak možné použít nejen na lepení, ale také ke zdobení); délku nahřívání (doba, která uplyne, než můžete začít lepit); příkon (nejlevnější mají 15 W, profesionální i 150 W); vyměnitelné trysky (obvykle tři – umožňují regulovat množství vytékajícího lepidla – k dispozici jsou spíše u dražších modelů); teplotu tavení (obvykle jsou to teploty kolem 200 °C, ale existují i modely, které nabízejí volbu i nízké teploty tavení - 110 °C). 

houpací síť - zasloužený relax po práci na zahradě houpací síť - zasloužený relax po práci na zahradě Zdroj: Shutterstock.com / Monkey Business Images

4. Darujte relax v houpacím lehátku

Práce v zahradě je téměř nekonečná a často fyzicky velmi náročná. Abychom rychle obnovili síly pro další práci, je důležité si dobře odpočinout. Na trhu je široká nabídka houpacích lehátek a sítí. Při jejich výběru myslete nejen na hmotnost obdarovaného (v nabídkách bývají i lehátka pro dvě osoby), ale také na velikost (šířka, délka), provedení (s výztuhou nebo bez) a způsob zavěšení. Nejnákladnější variantu představují lehátka s rámem. Ta s dřevěným rámem seženete kolem 5000 Kč, ale designový stojan z nerezové oceli vás vyjde na téměř 33 000 Kč.

hmyzí hotel hmyzí hotel vypadá v zahradě velmi zajímavě Zdroj: Archiv ireceptar.cz

5. Hmyzí domky jsou hezké i užitečné

Zvlášť v přírodně pojatých zahradách se skvěle vyjímají a hlavně dobře slouží hmyzí domky. Zvolit můžete specializované "ubytovny" pro jednotlivé druhy. Asi nejznámější jsou čmelíny (dřevěné, keramické) nebo domky pro včelky samotářky. Existují i kombinované hmyzí hotely. Některé výrobky nabízejí i možnost pozorování života konkrétních druhů, což ocení hlavně děti.

nářadí by mělo vyhovovat těm, kteří s ním budou pracovat nářadí by mělo vyhovovat těm, kteří s ním budou pracovat Zdroj: Archiv ireceptar.cz

6. Praktické a kvalitní nářadí si vybere nejlépe každý sám

Nabídka na trhu je velmi široká a vybírat bychom měli obezřetně. Možná je v tomto případě vhodnější nechat výběr na obdarovaném a věnovat mu poukázku na nákup. Jen on sám si nejlépe vybere, s jakým nářadím se mu bude nejlépe pracovat. Často nezáleží pouze na velikosti a ergonomii, často hraje roli také váha nářadí.

darovací certifikát Na ovoce darovací certifikát Na ovoce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

7. Darovací certifikát s bonusem pro přírodu

Iniciativa Na ovoce, kterou jsme vám představili v článku, nabízí darovací certifikát, díky kterému můžete darovat svým blízkým některou ze starých ovocných odrůd, např. Grávštýnská jablka, Hardyho máslovku, Holovouské malináče či hrušku zvanou Krvavka.

Svým blízkým můžete darovat dokonce i kousek přírody. V kampani Místo pro přírodu se členové Českého svazu ochránců přírody snaží vykoupit pozemky, na kterých jsou vzácná přírodní společenstva. Od roku 2003, kdy tato kampaň odstartovala, již bylo vykoupeno přes 120 hektarů na 28 lokalitách.

Abyste měli co pod stromeček zabalit, nabízejí ochránci přírody dárkové certifikáty. Můžete tak darovat třeba kousek pralesa v Bílých Karpatech; kde nechají přírodu volně se rozvíjet; kousek květnaté louky, ať se mají motýli kde pást; kousek mokřadu u rybníka; budou se tam moci líhnout šídla a kuňky koncertovat; kousek podmáčeného rašeliniště, kde loví hmyz masožravá rosnatka a zelená rosnička; květy rdesna v lesní tůňce nebo třeba pomněnku
na rozkvetlé louce u potoka. V nabídce jsou i zážitkové certifikáty (Růžové z nebe, Pralesní dobrodružství), jejichž součástí je i prohlídka vzácných lokalit s průvodcem. 

Akční letáky