Plnokvětá kamélie.
Zdroj: mimohe / Shutterstock.com

Aby kamélie kvetla, vyžaduje přezimování v chladu

Kamélie vyžadují zimní klid, světlo ale ne slunce, zálivku měkkou vodu, rosení. Pokud jejich nároky splníte, odmění se množstvím nádherných květů jako žádná jiná pokojová rostlina. Můžete je také zmlazovat řezem a množit řízkováním.

Kamélie (Camellia) jsou stálezelené keře nebo malé stromy původem z Jižní Asie, Japonska a Číny. V našich podmínkách je však můžeme pěstovat jen jako hrnkové květiny. Kvetou na přelomu zimy a jara jednoduchými nebo plnokvětými květy v barevné škále od bílé a růžové až po červenou. Květy mohou být i různě žíhané. Jejich vzrostlé keře jsou dekorativní i olistěním.

Pěstování

Kamélie dříve patřily k oblíbeným pokojovým rostlinám. V dnešních obydlích bohužel často nenacházejí vhodné prostředí k růstu.

  • Během zimy potřebují teploty v rozmezí 0–5 °C.
  • I v zimě vyžadují dostatek světla, nesnášejí však přímé slunce.
  • Vlhkost potřebují vyšší, než jaká normálně bývá v bytě.
  • Substrát vyžadují kyselý (nejlépe substrát pro vřesovištní rostliny).
  • Zaléváme je pravidelně a přiměřeně, aby kořeny nikdy nepřeschly, ale zároveň nebyly přelité. Voda k zálivce musí být měkká, bez vápníku
kamélie (Camellia) kamélie (Camellia) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přesazování, řez a množení

Mladé rostliny přesazujeme každý rok do o něco větší nádoby, starší rostliny stačí přesadit jednou za dva až tři roky. Při přesazování nesmíme poškodit kořenový bal.

kamélie (Camellia) kamélie (Camellia) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Po odkvětu můžeme kamélie zmladit řezem, kterým odstraníme nevzhledné holé větve ve spodku keře a zároveň podpoříme růst nových výhonů. Z odstřižených výhonků můžeme zkusit rostliny namnožit: řízky šikmo seřízneme, ponoříme je do vhodného stimulátoru růstu a zapíchneme do kyselého substrátu. V této době také zvýšíme zálivku a rostliny můžeme přihnojovat, nejlépe dlouhodobě působícím organickým hnojivem s guánem.

Kamélie letníme ve stínu

Kamélie jsou citlivé na extrémní výkyvy vlhkosti a teploty.

Když přestanou hrozit jarní mrazíky, je vhodné rostliny letnit, pozor ale na sluneční úpal. Koncem léta je vhodné omezit hnojení i zálivku, abychom podpořili nasazení poupat. Pokud jim však v létě kořenový bal přímo přeschne, poupata opadají a keře v zimě nevykvetou. Také jim mohou opadat listy. Podobně reagují na vysokou teplotu a nízkou vzdušnou vlhkost.

Když kamélie vrátíme ze zahrady domů, je nutné je pravidelné rosit. Nikdy však vodu nestříkáme do květů, které by mohly začít hnít.

Akční letáky