Listy africké kopřivy (Solenostemon scutellarioides) vynikají barvami i kresbou
Zdroj: Curioso / Shutterstock.com

Pestrou africkou kopřivu můžete pěstovat i jako pokojovku

Africkou kopřivu často využíváme jako výjimečně barevnou, dekorativní letničku. Při troše péče však může prospívat po mnoho let, jako rostlina přenosná i pokojová.

Pochvatec, koleus, zvaný též africká kopřiva (Solenostemon scutellarioides, syn. Coleus blumei) je rostlina zcela výjimečného vzhledu, vyšlechtěná do stovek odrůd. Listy africké kopřivy hrají všemi barvami a vzory. Podle odrůdy se vybarvují zeleně, žlutě, růžově, červeně, krémově nebo fialově, hnědě, v nejrůznějších kombinacích a kresbách.

Výběr variet africké kopřivy je oslňující Výběr variet africké kopřivy je oslňující Zdroj: Arina Trapeznikova / Shutterstock.com

Pěstování po celý rok

  • Vhodné je pro koleus místo s jasně rozptýleným světlem, mimo letní dny snese i plné slunce; čím více světla, tím více se mu vybarvují listy.
  • Svědčí mu teplé prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí; rostlinu rosíme, dáme jí podmisku s kamínky a vodou.
  • Při přezimování koleus potřebuje dostatek světla a vhodné jsou i nižší teploty (15–20 °C).
  • Dobře roste v substrátu pro pokojové rostliny, pH by mělo být 4,5–6, vhodná je drenáž.
  • Zálivka je pravidelná, v zimě nižší, nepřeléváme, substrát však nenecháme dlouhodobě vyschnout.

Hnojení, letnění, množení

Koleus přihnojujeme od dubna do srpna jednou za 14 dní hnojivem bez vápníku. Pokud je teplé počasí, rostlinu lze letnit. V chladnu se jí však nedaří, při poklesu teplot pod 12 °C ji přeneseme do skleníku nebo domů. Vyštipujeme vrcholy, aby se větvila.

Vybarvení listů africké kopřivy se liší podle variety Vybarvení listů africké kopřivy se liší podle variety Zdroj: HHelene / Shutterstock.com

Pochvatec přesazujeme tehdy, když se rozroste příliš bujně, jednou ročně vždy do větší nádoby. Množíme ho řízky. Pozor na to, že rostlina je jedovatá. Z chorob a škůdců ho ohrožují svilušky, mšice a molice. 

Akční letáky