Zdroje: www.prozeny.cz, living.iprima.cz, bydleni.instory.cz

Afrikány jsou květiny, které na zahradách pěkně vypadají, a hlavně plní funkci ochránců. Nevyžadují téměř žádnou péči, proto jsou velmi oblíbenou rostlinou mezi mnoha zahrádkáři. Můžete je vysadit již na jaře, ale jejich hlavní sezónou je právě léto.

Milují slunce, ale daří se jim i v polostínu. Na půdu nejsou náročné a nevadí jim ani sucho nebo velké vlhko. Zvládnou prostě všechno. Navíc svou vůní odpuzují komáry a naopak přitahují motýly.

Na afrikány nejdou škůdci

Možná vás někdy napadlo, proč právě na afrikány nejdou žádní škůdci ani choroby. Naopak likvidují půdní háďátka a mírní výskyt mšic. Také pomáhají rajčatům bojovat s plísní a odrazují hlístice či slimáky. Slimáci jsou aktivní hlavně v noci. Snažte se proto vytvořit na své zahradě co nejméně přívětivé podmínky pro tyto škůdce.

Ideální je tedy zasadit jich pár mezi zeleninu, jako je třeba salát, který slimáci naopak milují a s chutí si na něm pochutnávají. Budete tak mít jistotu, že se mu vyhnou obloukem. Afrikány navíc udržují zahradu zdravou a bez chemie.

Tento strážce zahrady tedy není jen tak nějakým hřbitovním kvítím, ale ochráncem listové zeleniny. Díky nim si totiž budete moci dopřávat zdravé, zelené a křupavé saláty bez chemických postřiků.

Saláty potřebují hodně vody

Myslete na to, že listová zelenina potřebuje hodně vody, kyprou půdu a dostatek živin. Vodu potřebuje především hlavně kvůli tomu, aby nebyla hořká. Zalévejte ji každý den, pak bude chuťově vynikající.

Na jeden záhon k afrikánům můžete kromě salátu zasadit také mrkev, fazole, řepu, ředkvičky či jahody. Vaše zelenina pak bude zdravá a chutná, navíc bude pěkně esteticky vypadat.

Jako odpuzovač může posloužit kromě afrikánů například česnek, muškát, petržel, měsíček, šalvěj nebo tymián. Hlemýždi také nesnášejí hořčici. Lze použít i nadrobno nastříhané kapradí, vratič nebo řebříček, a rozprostřít je okolo záhonů.