Přístroje s akumulátorovým pohonem mají obecně mnoho zásadních výhod, díky kterým jsou i přes vyšší pořizovací cenu poměrně atraktivní. K hlavním výhodám patří menší hlučnost, snadná obsluha, nulové emise výfukových plynů, nezávislost na přívodním kabelu a také dnes již přijatelná hmotnost.

Napětí není vše, všímejte si také kapacity akumulátoru

V dnešní době je na trhu celá řada akusystémů v různých napěťových řadách. Běžně jsou k dispozici akumulátory pro zahradní techniku s napětím 24, 36, 48, 56 nebo 80 voltů. Jenže provozní napětí není úplně všechno - výdrž na jedno nabití je také určena kapacitou akumulátoru, čím je tato hodnota vyšší, tím větší je pravděpodobnost, že přístroj vydrží déle pracovat na jedno nabití. U akuk pil se určitě vyplatí sledovat i údaje o řezné rychlosti a porovnávat je mezi sebou. Mírně nižší hodnota často nebývá na škodu, neboť přístroj má zpřevodování více do síly.

Akumulátorová řetězová pila je využitelná jak v zahradě, tak v dílně. Na zahradě s ní bleskurychle připravíme menší množství palivového dřeva pro naše krbová kamna, můžeme prořezat stromy a keře a v dílně provádět různé kutilské nebo řezbářské práce. Úzká a krátká stavba těchto pil je předurčuje i pro práci v hůře dostupných místech, jako jsou dlouho neudržované koruny stromů s hustou spletí větví.

Lehké a snadno ovladatelné

Bateriová zahradní technika je snadno ovladatelná a má nízké nároky na péči - u řetězových pil stačí jen pravidelně dolévat řezný olej a pečovat o akumulátor pravidelným dobíjením. Ostření řetězu zvládnou šikovné ženy samy pomocí pilníku a speciálního naváděcího přípravku, případně vypomůže nejbližší servis v místě bydliště, který má k dispozici speciální brusku.

V rámci pravidelné péče je nutné nabíjet akumulátor, a to i přes zimní odstávku, kdy všechny stroje a přístroje pro údržbu zahrady spokojeně odpočívají. Ono se totiž může stát, že pokud akumulátor nebudeme pravidelně dobíjet, dojde postupem času k jeho prudkému snížení kapacity a tedy i času výdrže na jedno nabití. Výsledkem je nezbytná výměna bateriového článku za nový, a ten stojí klidně i více než 4 000 Kč.

Pěkně ze země

Naprosto úžasného pomocníka představuje tyčový prořezávač, který pracuje na principu řetězové pily, jen je vybaven dlouhou tyčí (i teleskopickou) a popruhem. Takový přístroj se výborně hodí do zahrad, kde je hodně vzrostlých stromů a my chceme pracovat pohodlně ze země. Přeci jen, tento způsob údržby zeleně je bezpečnější. Pro výběr a používání platí stejné zásady jako u aku řetězových pil.

Jaké jsou ceny?

Akumulátorové řetězové pily začínají na cenách kolem 5 000 Kč. To je však pouze set bez akumulátoru, který je nutné dokoupit. Doporučujeme vždy vybírat z typů s vyšší kapacitou, znamená to delší čas práce bez nutnosti dobíjení. Akumulátory stojí zhruba dalších 5 000 Kč a výše dle provedení. AKU zahradní techniku dnes dostanete například pod značkami Dolmar, Greenworks, Husqvarna, Stiga nebo Stihl.