Správně vybraný ananas je zárukou dobré chuti
Zdroj: Alliance Images / Shutterstock.com

Jak vypěstovat ananas z ovoce, které jste si přinesli z obchodu

Když zasadíte doma ananas a ujeme se vám, ještě zdaleka namáte vyhráno. Potřebuje správnou péči. Když mu ji dáte, odmění Vás nenen tím, že zkrášlí domácnost, ale i lahodnými plody. 

"Prosím o radu při pěstování ananasu. Mám ho již 3 roky,listy jsou obrovské, zabral již celé třídílné okno, ale nechce kvést  a nyní mu z boku vyrazil malý ananásek. Pravidelně ho přihnojuji v zálivce i postřikem na list a do růžice. Ale nemohu ho přemluvit aby vykvetl. Jak ho přimět, aby vykvetl a uzrál v plod? Děkuji za odpověď Zdena."

Z listové růžice ananasu, který přinesete z obchodu, vypěstovat nový – skvělý trik. Stačí vybrat plod se zdravými listy včetně středu růžice, seříznout ji, očistit od dužiny, nechat zaschnout a zasadit. Ale i když se řízek ujme, k novému plodu je ještě dlouhá cesta. Jak přimět ananas ke kvetení?

Ananas si často dává takto na čas, v našich podmínkách obvykle vykvete až po pěti i více letech. Ovšem lze jej k tomu opravdu i trochu přemluvit – a právě 3 roky je věk, kdy může mít tato snaha již úspěch.

  • V době vegetace, od jara do podzimu, jej přihnojujte tekutými hnojivy.
  • Květů a plodů se dočkáte nejdříve, pokud ananas umístíte na slunečné místo, nejlépe jižně orientované okno.
  • Pomáhá i omezení zálivky v průběhu zimy.

Květy lze vyvolat i „umělým“ zásahem, což je ale vhodné provádět na jaře, aby se plody vyvíjely v průběhu léta – dozrají až v zimě. Je k tomu potřeba acetylénová voda, kterou získáte například rozpuštěním 80 g karbidu vápníku v 10 l vody. Decilitr nalijte do středu listové růžice rostliny. Přibližně za měsíc až dva by měla nasadit na květ.  

Odnož, kterou ananas vytvořil, můžete velmi dobře využít pro vypěstování další rostliny:

  • Když doroste do velikosti kolem 10 cm, odlomte ji, nechejte v teple oschnout a zapíchněte do směsi rašeliny a písku.
  • Na světlém a teplém místě ji mírně zalévejte, prospěje jí i skleníkové mikroklima, které snadno vytvoříte perforovaným plastovým kelímkem či kouskem fólie.

Akční letáky