Americké padlí devastuje sklizeň angreštů i rybízů.u
Zdroj: Savitskaya Iryna / Shutterstock

Co dělat právě teď, abyste ochránili angrešt před americkým padlím? Je to možné?

Americké padlí, angreštové padlí, hnědé padlí angreštové to všechno jsou názvy pro tutéž parazitickou houbu likvidující úrodu na našich zahradách. Jak se padlí vyvarovat a ochránit sklizeň nenápadných zelených plodů, které milují děti i dospělí?

Zdroje: abecedazahrady.dama.czzahradkarskaporadna.cz

Padlí je několik druhů, které ohrožují nejen ovoce, ale také okrasné keře a rostliny. Angreštové padlí je jednou z hub, které dramaticky ohrožují sklizeň. Protože je padlí houba, dobře se mu daří v teplotách okolo 20 °C, mírně vlhkém, nevětrném prostředí. Jde o patogen, který pěstitelé usměrňují postřiky, výběrem druhů a prevencí, která pomáhá dobré kondici angreštů, ale i rybízů, které padlí také napadá. Padlí se šíří větrem pomocí spór, které také nazýváme konidie. Pokud zahradu sužuje sucho, i padlí strádá a podmínky jeho šíření jsou velmi limitované. Alespoň nějaký užitek máme z horkého počasí, kdy jinak zahrada strádá.

Josta je kříženec angreštu a černého rybízu. Padlí napadá i jostu, což je kříženec angreštu a černého rybízu. Zdroj: vainillaychile / Shutterstock.com

Jak poznáme padlí na keříku?

Padlí můžeme na zahradě pozorovat již na jaře. Na mladých větvičkách a lístcích se objeví bělavý moučnatý povlak. Tehdy se trousí spory z keříku a houba se začne objevovat i v jiných koutech doposud zdravé zahrady. Lístky vyrůstající z napadené větvičky jsou o poznání menší, předčasně žloutnou a opadávají. Bělavý povlak vystřídá hnědý. A stejné se padlí projeví i na ovoci, které není vzhledné, ani chutné.  

Čistota půl zdraví

Pokud se o keříky bobulovin staráte a udržujete je vzdušné a čisté, určitě jim to pomůže. Odstraňte staré větve i listy a udržujte uklizené i blízké okolí. Cílem je vytvořit prostředí, kde se parazitickému padlí nebude dařit a jeho případné množení se minimalizuje. Pokud odstraňujete staré keříky, spalte je společně s ostříhanými větvičkami. V případě, že je budete chtít nahradit novým angreštem nebo rybízem, vyberte si kultivary, které jsou již vůči padlí odolné.

Prořezávka rybízu zajistí bohatou úrodu Omlazení i prosvětlení keřů je vhodné u angreštů i rybízů.  Zdroj: Shutterstock.com / rodimov

Postřiky proti padlí

Nebojte se, nejde o nějaké šílené chemikálie, které otráví půlku planety. Proti padlí existuje množství BIO postřiků, jejichž složkami jsou běžné kuchyňské ingredience. Také „chytrá houba“ je proti padlí účinná. Jde o jiného houbového parazita, který je ale kanibal, a živý se výhradně jinými houbami. Vaší zeleni ani ovoci neublíží a zatočí s padlím v zahradě.

Akční letáky