Karmen
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Angrešty odolné proti antraknóze: vyberte si ze 14 chutných odrůd

Antraknóza angreštu je zhoubná nemoc, velmi komplikující pěstování chutných plodů. Vyšlechtěny jsou však již odrůdy, které touto chorobou nejsou napadány a nevyžadují chemickou ochranu.

Díky novějším odrůdám s větší odolností proti tomuto padlí se zájem o pěstování angreštu opět zvyšuje. U nás je nejběžněji pěstován angrešt ve tvaru stromku a s kmínkem meruzalky zlaté. Plody angreštu mají široké uplatnění a jsou atraktivním stolním ovocem.

Odrůdy různých barev i dob zrání

Pěstované odrůdy angreštu jsou samosprašné, nevyžadují přítomnost jiné odrůdy, i když se doporučuje vysazovat několik odrůd, které kvetou současně. Podle doby zralosti rozdělujeme angrešt na odrůdy rané, středně rané a pozdní. Na základě barvy slupky plodů rozeznáváme odrůdy běloplodé, červenoplodé, zelenožlutoplodé a žlutoplodé.

Bílý nádherný

Anglická, běloplodá, středně raná odrůda. Chuť má sladkokyselou, středně aromatickou. Plodí hojně a pravidelně Je málo náročná na polohu a půdu. Lze ji pěstovat v keřové i stromkové formě. Odolnost proti napadení hnědým padlím angreštovým i antraknózou je vysoká.

Bílý nádherný Bílý nádherný Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Darek

Žlutoplodá, středně pozdní odrůda. Je velmi odolná vůči padlí. Dužina plodů je žutozelená, šťavnatá, chuti sladkokyselé, aromatické, velmi dobré. Zvláštností je, že plody velmi dlouho drží v přezrálém stavu na keři. Každý rok však musíme provádět udržovací a prosvětlovací řez koruny, aby se nevylamovaly silné výhony.

Darek Darek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dekor

Středně raná odrůda je velmi odolná vůči hnědému padlí angreštovému. Slupka je slabá, zelená, s bílým nádechem. Chuť plodů je sladkokyselá. Plodí dobře a pravidelně. Stromkový tvar na podnož meruzalky zlaté má středně hustou korunu deštníkového tvaru.

Dekor Dekor Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Invicta

Anglická, žlutoplodá, raná odrůda. Chuť je sladší až sladce navinulá. Plodnost je velká, pravidelná. Odolnost
proti napadení hnědým padlím angreštovým je vysoká, proti napadení antraknózou je střední.

Invicta Invicta Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kaptivátor

Pozdně dozrávající odrůda, odolná vůči hnědému padlí angreštovému. Plod je malý se silnější slupkou, bez ochmýření a žlaznatých trichomů Plodnost je velká a pravidelná. Stromkový tvar má řídké koruny kulovitého tvaru.

Kaptivátor Kaptivátor Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Karát

Středně pozdní odrůda rezistentní k hnědému padlí. Má velký, krásně červenofialově vybarvený atraktivní plod, ve tvaru velké kapky na dlouhé stopce. Slupka je pevná, ale přitom jemná. Dužina je žlutavá, jemná, příjemné sladkokyselé chuti. Plodnost téměř beztrnných keřů je vysoká.

Karát Karát Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Karmen

Středně raná až pozdní odrůda, odolná vůči padlí. Plod je červený, středně velký, mírně ochmýřený, se středně silnou slupkou. Chuť je sladkokyselá, mírně aromatická. Plodnost je dobrá, téměř pravidelná. 

Karmen Karmen Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Martlet

Středně raná odrůda značně odolná vůči padlí. Plod má červený, velký, slabě ochmýřený, se středně silnou slupkou a dlouhou stopkou. Chuť je sladkokyselá, dobrá. Plodnost dobrá a pravidelná.

Martlet Martlet Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prima

Česká, zelenožlutoplodá, středně raná odrůda s velkými elipsovitými plody. Slupku má zelenožlutou, středně silnou s ojedinělými chloupky. Chuť je sladkokyselá, středně aromatická. Odrůda je ceněna především pro svoji vysokou odolnost proti houbovým chorobám.

Prima Prima Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Remarka

Německá, červenoplodá raná odrůda má střední až velké, elipsovité plody s tmavě červenou, lysou slupkou. Chuť má sladší, velmi aromatickou. Plodnost je střední až velká, pravidelná. Vyžaduje polohy bez jarních mrazíků. Nevyžaduje chemické ošetření.

Remarka Remarka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rixanta

Novější německá, zelenožlutoplodá odrůda s plody střední velikosti. Chuť mají sladce navinulou, středně aromatickou. Plodnost je velká a pravidelná. Sklizňová zralost je raná až středněraná. Vyžaduje polohy bez jarních mrazíků. Má vysokou odolnost k padlí.

Rixanta Rixanta Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rokula

Německá, středně raná až pozdní červenoplodá odrůda. Má střední až velké, kulovité až elipsovité plody s lysou slupkou. Chuť je navinulá až sladkokyselá, středně aromatická. Plodí středně a pravidelně. Odolnost k hnědému padlí je vysoká.

Rokula Rokula Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rolonda

Červenoplodá, pozdní německá odrůda má středně velké elipsovité plody, jejich slupka je tmavě červená až hnědě fialová, se slabým žilkováním, bez chloupků. Chuť je navinulá až nakyslá, aromatická. Plodnost je velká a pravidelná.

Rolonda Rolonda Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zlatý fík

Žlutoplodá, středně raná odrůda neznámého původu patří mezi nejstarší odrůdy v našem sortimentu. Střední plody se žlutozelenou, lysou slupkou mají výrazné žilkování. Chuť je sladkokyselá, aromatická. Plodnost je vysoká a pravidelná. Odolnost proti napadení hnědým padlím angreštovým i antraknózou je vysoká.

Zlatý fík Zlatý fík Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky