Z hustého trsu tmavozelených listů vyrůstají tuhé a lesklé „květy“ nevšedního tvaru. Květy samotné jsou sice ve skutečnosti docela maličké a seskupené v květenství – palici, ale ta ční uprostřed barevného listenu. Právě listen přitahuje naši pozornost, vypadá jako vtipné umělecké dílo vytvarované z vosku. Kromě červených listenů jsou vyšlechtěni kříženci a odrůdy s barvou růžovou i bílou.
Kříženci krásných rostlin, pocházejících z pralesů Střední Ameriky (nejčastěji Anthurium andreanum a Anthurium scherzenianum), zdobí naše pokoje a čistí vzduch. Rostliny rády nasávají těkavé, pro nás nebezpečné látky, protože jsou pro ně mimo jiné zdrojem uhlíku. Anthurium patří k těm z nejúčinnějších.
Pěstování toulitky
- Toulitka vyžaduje světlé místo, nikoli však na prudké slunce. Ideální je východně orientované okno, v létě ji můžete posunout hlouběji do pokoje.
- Je teplomilná, teplota by neměla klesat pod 18 °C. Ublížit jí může i ovanutí chladným vzduchem při větrání, nebo zálivka studenou vodou.
- Od jara do podzimu, kdy je světla více, ji zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, ne však mokrý. V zimě zálivku omezte – rostlina jí spotřebuje méně. Zalévejte měkkou vodou, nejlépe dešťovou, nebo alespoň převařenou a odstátou, pokud je vaše vodovodní tvrdá.
- Čím vyšší vzdušná vlhkost, tím lépe – rostlina ocení odpařovače i mlhovací fontánky.
- Rosení toulitce prospívá, ale jen měkkou vodou, tvrdá by na lesklých listech tvořila vápenité usazeniny.
Při přesazování můžete toulitku jednoduše rozmnožit rozdělením trsu. Substrát vyžaduje kyselý a lehký - na rozdíl od rozmařilého používání rašeliny v zahradě má v tomto případě její použití opodstatnění. Do substrátu pro pokojové rostliny (nebo zahradní zeminy a kompostu) můžete také přimíchat vylehčující perlit a zkompostovanou kůru nebo jehličí.
Malý domácí prales
Toulitce svědčí teplo a nevyžaduje přímé slunce. V tom je do teplých domů a bytů ideální. Ale aby svou krásu naplno rozvinula, potřebuje vlhký vzduch, a to už bývá v topné sezóně složitější. Nabízí se pomoc odpařovačů, misek s vodou a oblázky (na kterých květináč může přímo stát) nebo zvlhčovačů vzduchu a mlhovacích fontánek, které prospějí i vašim dýchacím cestám.
Rostlinám však může pomoci i vzájemná podpora. Pokud jich seskupíte více k sobě, ať už toulitek samotných, nebo vytvoříte společenstvo rostlin s podobnými nároky, vznikne ve skupince snáze příznivé mikroklima. A bude na ni i velmi příjemný pohled.