obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Arónie, krásná a léčivá: Je čas sklizně i výsadby černých jeřabin

Takzvané černé jeřabiny posiluji imunitu, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak, prospívají při cukrovce. Arónie čili temnoplodec je navíc velmi pohledná zahradní dřevina, odolná a nenáročná.

Plody temnoplodce jsou skutečný poklad. Cenný je nejen obsah vitamínů, ale také bioflavonooidů, rutinu pro pevné cévy, který se z plodů extrahuje i pro výrobu léčiv, a dále železa, jódu, fluoru, manganu a dalších mikroelementů, nezbytných pro pevné zdraví a vitalitu. Obsahují také přírodní sorbit, sladidlo vhodné i pro diabetiky.

Plody aronie jsou přírodním elixírem Plody aronie jsou přírodním elixírem Zdroj: Shutterstock.com / TwilightArtPictures

Sklizeň

Při plné zralosti jsou plody chutné a voňavé, i když mírně natrpklé. Dozrávají koncem srpna a v září, ale na stromě vydrží mnohem déle, pokud je nesklidí ptáci. (Aby nám část plodů nechali, můžeme větve překrýt netkanou bílou textilií nebo starou záclonou). Aronie lze je konzumovat syrové, i lžíce plodů denně poslouží jako elixír zdraví. Lze je však také zpracovat do vynikajících a výrazně barevných šťáv, vín, likérů, kompotů, marmelád i sirupů, které lze s cukrem a kyselinou citrónovou připravit i za studena.

Pěstování

Temnoplodec černoplodý čili arónie (Aronia melanocarpa) je keř až strom dorůstající dvou metrů. Zjara bíle kvete, na podzim se listy vybarví do syté červené a oranžové, ozdobná jsou i plodenství.

Na podzim se temnoplodec, aronie, nádherně vybarvuje Na podzim se temnoplodec, aronie, nádherně vybarvuje Zdroj: Shutterstock.com / Arti_Zav

Arónie je nenáročná na půdu, vyhovuje jí slunné stanoviště. Kompaktní tvar si tento stromek či vyšší keř udržuje sám i bez řezu. Na koncích výhonů se navíc soustředí největší úroda, proto prořezávání ani není vhdné, kromě odstranění suchých či poškozených větví. Pěstovat ji můžeme jako solitér i součást vyšších, volně rostoucích živých plotů.

Akční letáky