Chřest hustokvětý (Asparagus densiflorus).
Zdroj: stockphotofan1 / Shutterstock.com

Asparágus jako pokojová rostlina: chřest hustokvětý a další okrasné druhy

Asparágus neboli chřest je výtečnou lahůdkovou zeleninou i velmi pohlednou rostlinou. Druhy pěstované pro okrasu jsou velmi nenáročné, rostou rychle a potěší svěží zelení.

Název chřestu – asparágus (Asparagus officinalis) – pochází ze staroíránského „aspargos“, což by se dalo volně přeložit jako výhonek. Překlad vcelku sedí, z chřestu se opravdu jedí mladé výhonky. Když se však rozvinou, rostlina překvapí svým půvabem. Není proto divu, že je asparágus pěstován i jako rostlina okrasná, a to především druhy a kultivary, které jsou obzvláště dekorativní.

Asparágus pro okrasu

Mnohé druhy asparágus patří k tradičnímu sortimentu zahradnických podniků. Pěstuje se pro zelené listy, které jsou nepostradatelné pro floristy při výrobě kytic a květinových aranžmá. Asparágus se prodává i jako hrnková pokojovka. Rostlinu můžeme využít také při jarním osazování okenních truhlíků, kdy se dobře kombinuje téměř se všemi kvetoucími druhy.

chřest hustokvětý (Asparagus densiflorus Sprengeri) chřest hustokvětý (Asparagus densiflorus Sprengeri) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Oblíbené druhy a jejich pěstování

Mezi okrasnými druhy je nejznámější chřest hustokvětý (Asparagus densiflorus ‚Sprengeri‘) s typickými dlouhými stonky s úzkými listovitými útvary (fylokládii). Roste mohutně a rychle a nejlépe mu bude vyhovovat závěsný květináč.

  • Na pěstování je nenáročný, v zimě mu stačí i teploty kolem 8 °C, můžeme ho tedy využít i do prostor, které se pro pěstování teplomilných pokojovek nehodí.
  • Stanoviště by ale mělo být světlé.
  • Dbáme také na pravidelnou zálivku, substrát nesmí vyschnout. Každých 14 dní rostlinu přihnojíme tekutým hnojivem.
  • V zimním období zálivku i hnojení omezíme.
chřest hustokvětý (asparagus densiflorus Mayers) chřest hustokvětý (asparagus densiflorus Mayers) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zajímavá je forma Asparagus densiflorus Meyers, jehož výhony i fylokládia jsou kompaktnější a lehce připomínají liščí ohony.
Asparagus setaceus netvoří tak dlouhé výhony, fylokládia jsou velmi jemná a tvarem a charakterem připomínají kapradiny. Jeho pěstování je obdobné jako u A. densiflorus.
Mezi další hezké druhy patří Asparagus falcatus a Asparagus umbellatus.

Asparagus setaceus Asparagus setaceus Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chřest nás doprovází již tisíce let

Asparágus neboli chřest je druh opravdu prastarý. Doklady o jeho pěstování, 4500 let staré nástěnné malby, byly nalezeny v egyptských pyramidách. Egypťané přinášeli tuto rostlinu jako oběť bohům, staří Řekové a Římané ji používali jako afrodiziakum a například Julius Caesar ho rád jídal vařený. Hippokrates zase ordinoval chřest jako diuretikum (močopudný prostředek).

Akční letáky