Na nohy dokáže postavit dospělého člověka, snižuje horečku, zahání bolest hlavy a dokáže ředit krev, tolik síly se ukrývá v malé kulaté tabletce. Možná jste však netušili, že obyčejný aspirin dokáže pomoci na zahradě i parapetu.

Proti plísním

Aspirin je velmi účinným pomocníkem, pokud jsou rostliny napadeny nejrůznějšími škůdci. Platí to pro pokojové rostliny, ale i pro ty na zahradě. Ba co víc, pár tabletek aspirinu vám dokáže zachránit úrodu. Napadla vaše rajčata nebo okurky plíseň?

Podívejte se na videu, jak se jí pomocí aspirinu zbavíte:

Zdroj: Youtube

Malá kulatá tabletka je opravdovým pomocníkem, pokud se o slovo začne hlásit plíseň a rostliny jsou napadeny nejrůznějšími houbovými chorobami. Stimuluje růst rostliny a hlavně posiluje její kořeny.

Kyselina acetylsalicylová

Jak je možné, že rostliny na aspirin tak dobře reagují? Odpověď je docela jednoduchá. Hlavní složkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová, která je v podstatě derivátem kyseliny salicylové. Neboli kyseliny, kterou rostliny velmi dobře znají a dokonce si ji samy vyrábějí. Navíc jsou rostliny schopné množství kyseliny salicylové zvyšovat v případě, že jsou napadeny právě nějakým houbovým onemocněním. Jednoduše řečeno, tato kyselina slouží jako ochranná jednotka. Pokud ji rostlině dodáte i zvenku, posílíte tak její obranyschopnost a vůbec schopnost se s nežádoucím škůdcem vypořádat.

Nejen obrana

Aspirin na květiny ale nepůsobí pouze jako nakopávač imunity a spolubojovník proti škůdcům. Skvěle funguje i jako hnojivo a zlepšuje celkovou vitalitu rostliny a kvalitu úrody. Ideální je přidávat tabletu, nebo roztok aspirinu s vodou do substrátu už při výsadbě sazeniček, ale nezoufejte. Sílu tabletek využijete, i když už jsou sazenice na záhoně a řádně rostlé. Stačí je občas zalít nebo postříkat roztokem půlky tablety smíchané s litrem vody. Zalévejte rostliny, anebo aplikujte postřik jednou za měsíc, aby se nepopálily listy. V případě, že se potřebujete zbavit plísně na sazenicích rajčat a okurek, aplikujte jej častěji.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.ueb.cas.cz, pestujme.cz