obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Atraktivní hvězdník, amarylis, kvete jen při vhodném pěstování

Nádherně kvetoucí hvězdníky jsou chloubou každého pěstitele. Potřebují však specifické podmínky a prevenci proti chorobám, jako je červená spála. Jak je pěstovat radí Věra Drábková, odborná instruktorka Českého svazu zahrádkářů.

Hvězdník (Hippeastrum), patří do skupiny Amaryllidaceae a je proto často nazýván také amarylis. Květina pochází z Jižní Ameriky (Mexiko, Peru, Brazílie) a má specifické požadavky na půdu, stanoviště i na způsob pěstování.

Hvězdníky ožívají v zimě

Zatímco většina rostlin v zimě ocení spíše klid, hvězdníky touto dobou neodpočívají. jejich vegetační období začíná zhruba v polovině ledna, kdy na cibuli vyrazí květní nebo listové puky.

  • V této době rostlinu hojně zaléváme.
  • Umístíme ji těsně k oknu, na plné slunce, nejlépe na jižní, jihovýchodní, případně jihozápadní straně.
  •  Pravidelně každý týden přihnojujeme minerálním hnojivem s přídavkem draslíku (například Kristalon plod, či Kristalon květ), aby cibule dosáhly co největšího přírůstku.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz 

Letní spánek

Oddech srostliny potřebují v létě. Od poloviny srpna postupně omezíme zálivku, abychom zcela zastavili vegetaci a aby nadzemní části rostliny odumřely.

Cibuli uložíme až do příštího rašení na suché místo, kde teplota neklesne pod  10 °C. Pokud jí nedopřejeme vegetační klid, v následující sezoně nevykvete.

Přesazování

Rostliny můžeme přesazovat během rašení cibulí nebo v období po odkvětu. Cibule smí být ponořena do půdy pouze svou spodní polovinou;

Pěstební substrát ze směsi listovky, pařeništní zeminy a písku by měl být kyselejší povahy s pH 5,5 až 6,0.

Co s červenými skvrnami na listech?

Při zalévání nikdy nezvlhčujeme vrchní, nadzemní část cibule.

Červená spála (Stagonosporopsis curtisii) je patrně nejčastější choroba těchto rostlin. Bývá v zárodku již na zakoupených cibulích a vypukne u rostlin oslabených dlouhodobým vyčerpáním způsobeným například:

  • nepravidelnou zálivkou (s občasným přeléváním)
  • nedostatečnou výživou
  • absencí vegetačního klidu.

V Holandsku, kde hvězdníky úspěšně pěstují ve velkém, dodržují uvedený cyklus a pravidla pěstování: Cibule vysazují do písčité půdy na plné slunce. Rostliny intenzivně hnojí, aby cibulím zajistili rychlý přírůstek. Cibule sklízejí, třídí a prodávají či uskladňují. Proto je tato choroba ani při pěstování ve velkém netrápí. 

Akční letáky