Chcete-li být šťastní, staňte se zahradníky!
Zdroj: Profimedia

Znáte bakterii štěstí? Máte ji v půdě na zahradě. Tiší stres a vyvolává pohodu

Možná jste ještě neslyšeli o bakterii, která zmírňuje úzkosti a stres, a navíc zvyšuje inteligenci. Opravdu existuje a běžně žije v půdě. Chcete-li tedy být šťastní, objevte účinky zázračné bakterie Mycobacterium vaccae. Jak? Jednoduše. Staňte se zahradníky.

Mycobacterium vaccae je název bakterie, která přináší štěstí. Vy ji ale možná znáte pod názvem mykobakterie kraví, protože byla objevena v kravském lejnu. Sice patří do stejné skupiny jako bakterie, které způsobují tuberkulózu či lepru, ale bát se jí rozhodně nemusíte. Vyskytuje se v půdě, a pokud máte zahradu, setkáváte se s ní denně.

Tato bakterie má pozitivní vliv na lidskou psychiku, která je často kvůli nedostatku serotoninu v těle náchylná ke smutku, stresu a úzkosti. Nedostatek tohoto hormonu přináší špatnou náladu, nekvalitní spánek, podrážděnost, někdy i agresivitu. A právě bakterie Mycobacterium vaccae tvorbu serotoninu podněcuje a může způsobit pozitivní změnu v našem těle i mysli.

Bakterie Mycobacterium vaccae se běžně vyskytuje v půdě. Zdroj: Profimedia

Testy na myších proběhly, účinky na lidech se zkoumají

Již byly provedeny testy na myších, které prokázaly, že po naočkování touto bakterií se hlodavci cítili aktivněji, spokojeněji, a navíc se o něco zvýšila i jejich inteligence! Nyní probíhají výzkumy, jak tato bakterie působí na člověka a zda by se jejích schopností nedalo využít při léčbě úzkostných stavů a deprese.

Celkově je zahradničení činnost, kterou vykonávají šťastní lidé. Podle magazínu Gardeners World je 80 % zahradníků spokojeno se svým životem. Tráví na zahradě až šest hodin denně a jejich práce je neskutečně baví. Možná je to právě díky hrabání se v hlíně a oné zázračné bakterii. Jejich pozitivní přístup k životu je samozřejmě také způsoben jejich úzkým sepjetím s přírodou, které je člověku odpradávna přirozenější než život ve městě.

S bakterií štěstí se můžete setkat i při zahradničení na terase. S bakterií štěstí se můžete setkat i při svém zahradničení na terase. Zdroj: Profimedia

Zahradníci mají silnější imunitu i šťastnější život

Zahradníci jako šťastní lidé trávící více času venku mají silnější imunitu a menší riziko infarktu či mozkové příhody. O tom svědčí výrok odborné asistentky Lisy R. Yanek: „Pokud jste od přírody veselým člověkem a snažíte se na vše dívat z toho lepšího úhlu, je pravděpodobnější, že se vám vyhnou srdeční onemocnění. Pozitivní psychické naladění má opravdu velké účinky na fyzické zdraví.“

V půdě se vyskytují i další přátelské bakterie, například laktobacily, které působí na náš trávicí trakt nebo náladu. Jsou takovými antidepresivy pro nás, rostliny i zvířata. Snažte se tedy trávit na zahradě co nejvíce času, než přijdou ponuré zimní dny. Vyplatí se vám to!

Zdroj: www.weiki.bio.cz, www.tn.nova.cz, www.nkz.cz

Akční letáky