obrázek z archivu ireceptar.cz

Balkón jako rajská zahrádka

Mnoho z nás touží po kvetoucí oáze, ale zahradu nemáme. Stačí však balkón, třebas malý. I na něm lze vytvořit zelenou pohodu, ve které se urodí i lahodné plody.

Vodopády barevných květů, které přetékají z některých lodžií, upoutají pohledy všech kolemjdoucích. Pokud vykouzlíte na balkóně rozkvetlou podívanou, obvykle potěšíte nejen sebe, ale i mnoho dalších lidí, přispějete ke zkrášlení celého okolí! Při dnešním výběru rostlin, pěstebních nádob a hnojiv to není vzdálený sen, ale s trochou znalostí a trpělivosti přání dosažitelné pro každého. Ale nemusíte se ani zdaleka spokojit s „obyčejnými“ truhlíky za zábradlím. Na balkóně můžete uplatnit veškerou tvořivost a fantazii, využít popínavé rostliny, dřeviny, závěsné košíky, různé dekorace, pěstovat pohledné i zdravé a sladké ovoce i zeleninu… Balkón vám pak opravdu nahradí zahrádku a posezení na něm bude jako odpočinek ve vlastní rajské zahradě.

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

 Výhody zahrádky v květináčích

 • Na druhou stranu jsou rostliny odkázány na omezený prostor nádob, proto je třeba důsledně plnit jejich potřeby na zálivku a výživu.

  Nejste závislí na typu půdy na zahradě, nádoby naplníte substrátem, který přesně odpovídá nároku dané rostliny
 • Odpadá pletí i okopávání.
 • Rostliny můžete přemisťovat podle potřeby.
 • Škůdci na balkón zavítají vzácněji a jen ti co sem dovedou dolétnout, navíc si s nimi poradíte snáze.

Orientace balkónu určuje míru světla a tepla

Při výběru rostlin pro balkón je dobré se řídit tím, zda je orientován jižně, východně, západně či severně. Míra slunečních paprsků je pro většinu rostlin velmi důležitá – některé vyžadují co nejvíce oslunění, jiným se daří spíše ve stínu. Přesto jsou níže uvedené tipy pouze orientační. Mezi polohami balkónů jsou různé přechody, dále záleží i na celkovém klimatu oblasti.


Východně orientovaný balkón

 • BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

  Muškáty, které lze pěstovat v nesčetném množství odrůd různých barev a tvarů, převislé či vzpřímené, přes zimu je lze uchovat na bezmrazém místě.
 • Petúnie, letničky, které podobně jako muškáty dovedou vytvořit bohaté kvetoucí převisy, jejich nálevkovité květy si můžete vybrat v nejrůznějších barvách a jejich kombinacích.
 • Bidens, převislé letničky s jemně dělenými lístky a spoustou drobných, jasně žlutých květů.
 • Lobelky, vzpřímené až převislé letničky, jsou oblíbené pro záplavu něžných, fialových, blankytně modrých, růžových či bílých kvítků.
 • Popínavé plaménky jsou atraktivní vytrvalé popínavé rostliny, které zkrášlí stěny i zábradlí. Pěstují v mnoha druzích a kultivarech s odlišnými květy. Na balkóně je lze pěstovat celoročně, pokud nádoby izolací zajistíte proti promrznutí.
 • Přísavník trojcípý dovede ozelenit stěny i bez opory, na podzim se jeho listy zbarví do ruda a poté opadají. Je vytrvalý.
 • Chmel japonský dovede balkón rychle osvěžit zelení. Sice výrazně nekvete, ale jeho světle zelené šištice a samotné listy jsou dekorativní. Rozrůstá a ovíjí se velmi rychle. Nadzemní části v zimě uschnou, ale kořeny vytrvávají.
 • Lichořeřišnice a hrachory patří k popínavým letničkám, kterým se zde bude také dařit a rychle zkrášlí jakýkoli kout, kam je po provázku navedete.


Jihovýchodně a jižně orientovaný balkón

 • I na horké jižní straně můžete pěstovat muškáty, petúnie i lobelky, pokud jim zajistíte stálý přísun vody (komfortní jsou v tomto ohledu samozavlažovací truhlíky a závěsné misky).
 • V truhlících a miskách vypadají atraktivně i nenáročné sukulenty, například rozmanitě zbarvené a tvarované netřesky, vyšší tlustice, krásně kvetoucí rozchodníky.
 • Z popínavých rostlin je pro výhřevné a slunné místo vhodná velmi atraktivní, rudě kvetoucí bounganvillea
 • Příliš slunný a horký balkón můžete zastínit pomocí bambusových rohoží, treláží popnutých odolnými trvalkami i letničkami.

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

Západně orientovaný balkón

 • Z atraktivně kvetoucích letniček se na západní straně daří například zvonku karpatskému a dalmatskému,  kejklířce, aksamitníkům, tařicovce.
 • Z bylinek zde může nejlépe prospívat máta, kterou lze pěstovat vzpřímenou i převislou v mnoha okrasných varietách, pažitka, libeček, petrželka, kopr, estragon.
 • Částečné zastínění svědčí krásně kvetoucím fuchsiím, netýkavkám, begóniím, hortenziím, mračňáku. Jsou to vytrvalé rostliny, které je však přes zimu třeba uchovávat na bezmrazém místě.
 • Působivou vytrvalou rostlinou do nádob, které se daří na západní straně, je také takzvaná pařížská kopretina (Chrysanthemum frutescens).
 •  Na sklonku léta, na podzim i v zimě ozdobí balkón stálezelený a bujně kvetoucí vřes a vřesovec.
 • Z popínavých rostlin zde bude, podobně jako na východně orientované straně, prospívat Thunbergia, takzvaná černooká Zuzana
 • Celoročně se zde bude dařit stálezelenému dřišťálu, který je dekorativní po celý rok a na podzim jej navíc zkrášlí červené bobule. Vhodné jsou i zakrslé kultivary stálezeleného zimostrázu či skalníku.

balkónové květinybalkónové květinyAutor: Archiv ireceptar.cz

Okrasné traviny, bohyšky, kapradiny…

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

Působivé i odolné jsou okrasné trávy, které lze pěstovat nejen na zahradě, ale nižší druhy i v nádobách. Kombinovat je lze mezi sebou, i s nápadně kvetoucími rostlinami. Nabízejí nejrůznější tvary a barvy, od jasně zelené, přes žlutou, červenou, sivou a šedomodrou. Mimo vyloženě severní strany se jim bude dařit všude. Jsou vytrvalé, zrovna tak jako stálezelený bambus, jehož mrazuvzdorné, nižší druhy a kultivary lze v nádobách pěstovat na balkóně celoročně.

Naopak pro zastíněné polohy (ale mnohé i pro polostín) jsou vhodné okrasné zahradní kapradiny, jejichž menší druhy lze rovněž pěstovat v nádobách. Spíše než do truhlíku se budou hodin do vyšších, prostorných květináčů, případně kameninových nádob, fólií vyložených dřevěných soudků a podobně. Stinné kouty zkrášlí i listem okrasné bohyšky.

Osvěžení v letním horku

Na balkóně si můžete dopřát i malou osvěžující fontánku, doplněnou oblázky, kolem níž se právě vlhkomilné kapradiny a traviny budou velmi krásně vyjímat. Zurčící voda vytváří uklidňující zvukovou kulisu, zvlhčuje a ochlazuje vzduch. 

Fontánku můžete propojit s nádobou pro pěstování bahenních rostlin, jimiž se osazují zahradní jezírka.

Bahenní žluté kosatce, malé druhy rákosu, miniaturní lekníny a další půvabné vodní rostliny můžete pěstovat v miniaturním jezírku, vytvořeném ve vhodné nádobě, i bez fontánky.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Stromky  a keře mezi nebem a zemí

Dokonalý dojem malé zahrádky na balkóně vytvoříte s pomocí dřevin. Ohromný výběr je mezi zakrslými okrasnými jehličnany, které můžete, ale také nemusíte tvarovat, pokud zvolíte formu jež dorůstá pouze do vámi vybrané velikosti a tvaru. Jehličnany nabízejí nejrůznější tóny tmavě i světle zelené, šedomodré i stříbřité.

Do nejrůznějších podob můžete tvarovat stálezelený buxus, zimostráz.

V nádobách ochotně plodí i krásně vypadají zakrslé či sloupovité ovocné stromky, například broskvoně.

Cherry rajčátka - foto čtenářka iReceptářeCherry rajčátka - foto čtenářka iReceptářeAutor: Archiv ireceptar.cz

Ovoce a zelenina na dosah ruky

Pro pěstování v nádobách byla specielně vyšlechtěna tzv. balkónová cherry rajčátka. Rostliny jsou dekorativní i listy a květy, červené či žluté plody jsou výtečné chuti. Na slunném místě se jim velmi dobře daří a pěstování ve skrytu před deštěm je navíc nejlepší prevencí proti houbovým chorobám, které rajčata často napadají. Keříčková balkónová rajčata se nemusí vyvazovat k tyčkám ani zaštipovat. Můžete je pěstovat v truhlících (výhodné jsou samozavlažovací) i závěsných košících.

V nádobách vypadají velmi půvabně malé keříčkové papriky, na výhřevném místě vám dozrají i vlastní pikantní chilli papričky.

Z ovoce jsou nejvěčnějšími balkónovými plody měsíční jahody

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

V nádobách lze velmi dobře pěstovat i aromatické bylinky. Čerstvé výhonky užijete v kuchyni, rostliny svou vůní provoní balkón a dokonce pomáhají odpuzovat obtížný hmyz. Dřevnatějící vytrvalé druhy tvoří při pravidelném zastřihávání půvabné keříčky.

Treláž 1Treláž 1Autor: Archiv ireceptar.cz

Treláž 2Treláž 2Autor: Archiv ireceptar.cz

Treláž 3Treláž 3Autor: Archiv ireceptar.cz

Treláž 4Treláž 4Autor: Archiv ireceptar.cz

 

Stěny balkónu můžete oživit visutou zahrádkou. Na dobře upevněnou treláž z dřevěných latěk lze s pomocí pozinkovaného drátu jednoduše zavěsit kvetináče. Drátěné očko pod lemen nádoby vytvoříte s pomocí kleští: kratší konec pevně zakruťtě a zmáčkněte, z delšího vytvořte háček na zavěšení. Rostliny můžete podle libosti přemisťovat. Ideální pro bylinky, ale i další rostliny menšího vzrůstu.

Akční letáky