Především v menších nádobách vystavených slunci může veškerá voda překvapivě rychle zmizet. A to je pro rostlinu konec – výjimku tvoří jen sukulenty, které si vláhu umějí syslit ve vlastním těle. Ostatní jsou na vaší péči zcela závislé. Zalévat je třeba tak, aby se vláha dostala ke kořenům a nesmočila pouze suchý povrch. Ovšem přemokření je rovněž nežádoucí. V jakém stavu je substrát, zjistíte například zasunutím špejle, na které vlhká zemina ulpí a suchá nikoli.

Jak na balkoně pěstovat zeleninu? Ve videu vám poradí všeuměl Láďa Hruška:

Zdroj: Youtube

Jak moc vody rostlina potřebuje?

Napoví vám i samotný její vzhled. Čím více vody rostlina vypaří, tím více jí musí vypít. A pokud má velké, tenké listy, vypařuje hodně. Dužnaté či kožovité listy, často drobné, naopak vypařují co nejméně. Rostliny, které takové listy mají, pocházejí ze sušších oblastí a s vláhou umějí šetřit. Listy mohou být i povoskované nebo chlupaté, což výpar opět snižuje. Zatímco rostliny s velkými, měkkými listy vyžadují obvykle substrát stále mírně vlhký (ne však mokrý, to nesvědčí žádným druhům kromě bahenních), rostliny sukulentního typu, tuhé a dužnaté, potřebují, aby substrát občas proschnul.

Zalévejte ráno nebo večer

Zálivka ráno či večer je pro rostliny přirozenější nežli za horkého poledne, a také šetří spotřebu vody. Navíc v horku některé rostliny uzavírají póry, a chrání se tak před vyschnutím, proto v tu chvíli vodu ani nepřijímají.
Vzhledem k tomu, že většině druhů rostlin vyhovuje neutrální až mírně kyselý substrát, tvrdá vodovodní voda ideální není. Jen vápnomilné bylinky ji uvítají, měla by však být odražená, a ne příliš studená. Pro ostatní je vhodnější voda dešťová. V rodinných domech je snadné ji zachytávat, v bytových domech je to již obtížnější – ale ne nemožné. Běžné balkonovky v nouzi zalévat vodovodní vodou můžete, ale kyselomilné azalky, hortenzie, borůvky nebo vřesy nikoli.

Kvalitní výživa - žížalí čaj

Pro květiny pěstované v nádobách je přihnojování nezbytné, tedy pokud si přejete, aby i v průběhu léta stále kvetly a případně i plodily. Použít můžete speciální hnojiva pro balkonové rostliny i plodovou zeleninu – pro přihnojování v průběhu sezony jsou ideální v tekuté nebo rozpustné formě. Hnojte jednou týdně či ob týden podle návodu. Skvělé výsledky dosahují pěstitelé i s hnojivem, jež produkují žížaly – pro zálivku v průběhu sezony se hodí především takzvaný žížalí čaj, tedy odpadní voda z žížalového kompostéru. Ten můžete rovněž uchovávat na balkoně, ale pouze ve stinném koutě.

Pozor na nedostatek draslíku

Kvetoucím rostlinám často chybí draslík. Pomoci může i obyčejná banánová slupka, kterou rozdrtíte a necháte zkvasit ve vodě určené k zálivce. Využijete tak odpad, ovšem hnojení droždím a dalšími potravinami, vydávané v poslední době za zázračný objev, už tak výhodné není. Vyplatí se zakoupit spíše plnohodnotné hnojivo, k dostání jsou i ekologické, organické varianty.

Tip

Pokud budete trpělivě odstraňovat odkvetlé květy balkonových rostlin, zvláště u některých druhů výrazně prodloužíte dobu jejich kvetení.

Související články

Zdroj: časopis Receptář