Exotický bambus se začíná zabydlovat i u nás. Stále více majitelů zahrad objevuje, že se stálezeleným bambusem lze dělat divy. Vytvoří živý plot a pokryje půdu, oživí jezírko i betonový dvorek. Dekorativní stébla a listy příjemně šumí ve větru, svěží zeleň zahradě či interiéru dodají i v zimě.
Bambusy pocházejí z tropů, subtropů a částečně i z mírného pásma. Většina bambusů je teplomilných, najdou se však též mrazuvzdorné druhy rostoucí i v našich podmínkách celoročně venku. A zahradu i interiér mohou oživit velmi příjemným a přínosným způsobem…
Bambus v interiéru
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Menší druhy lze pěstovat i jako zajímavé a originální bonsaje.
Teplomilné druhy jsou okrasné v interiérech domácností, kde vykouzlí působivou orientální atmosféru. Oživí i velké haly podniků či hotelů, jsou nepostradatelné jako doplněk ve stylových asijských restauracích.
- Daří se jim na světlém místě, ve výživném a stále mírně vlhkém, ale dobře propustném substrátu.
- Bujně porostou při pravidelném přihnojování hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem, nebo jiným s vyšším obsahem dusíku.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Bambus na zahradě
Mrazuvzdorné bambusy najdou uplatnění téměř ve všech typech zahrad. Jsou stále zelené a dekorativní i v zimě. Přinášejí do zahrady též prvek pohybu, protože se rozechvějí se i při velmi slabém vánku a je velice příjemné a uklidňující sledovat jejich třepotavý pohyb a poslouchat jemné šumění listů.
- Můžeme je použít na živé ploty, jako zelenou stěnu k zakrytí např. zázemí zahrady.
- Působivá a vhodná je výsadba u jezírek a vodních toků v zahradě.
- Bambus se hodí i k oživení dlážděných či vybetonovaných dvorů, kde chybí jakákoliv jiná vegetace.
- Vytvoří tajemná romantická zákoutí v hustě zarostlé zahradě.
- Poskytne skvělé pozadí pro barevné květy azalek, rododendronů a dalších kvetoucích okrasných dřevin.
Výběžkaté bambusy: odolné a bujně rostoucí půdopokryvné rostliny
Výběžkaté bambusy tvoří pod zemí až několikametrové oddenky, šířící se všemi směry od původní rostliny. Na těchto výběžcích se zakládají pupeny, z nichž vyrůstají nová stébla (podobně jako u naší známé plevelné trávy pýru plazivého). Jejich rozrůstání může být rychlé a rostliny je při přemnožení poměrně těžké regulovat. To však může mít i určité výhody.
Výběžkaté bambusy tvoří pod zemí až , šířící se všemi směry od původní rostliny. Na těchto výběžcích se zakládají pupeny, z nichž vyrůstají nová stébla (podobně jako u naší známé plevelné trávy pýru plazivého). Jejich rozrůstání může být rychlé a rostliny je při přemnožení poměrně těžké regulovat. To však může mít i určité výhody.Malé druhy se používají jako podrostové nebo půdopokryvné rostliny tam, kde je potřeba zakrýt větší povrch půdy bez nutnosti následné údržby. To tyto rostliny bezezbytku splňují. Poměrně rychle pokryjí i větší plochy, jsou odolné, nenáročné na péči a nepřerůstají (většinou se používají rostliny dorůstající do 30 cm výšky).
Větší druhy lze použít i do výsadeb zelených stěn a neprostupných živých plotů, kde se brzo rozrostou do patřičné délky i hustoty stěny či plotu. Je však třeba zamezit rozrůstání výhonů do stran.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Živý bambusový plot
- Při zakládání živého plotu z bambusu vykopeme příkop do hloubky přibližně 50cm a šířky takové, jak široký chceme mít plot.
- Po celé délce umístíme k oběma stěnám např. netkanou mulčovací textilii či jiný materiál odolný proti prorůstání kořenů, a tak zabráníme šíření výběžků do dalších částí zahrady.
Pokud chceme mít na zahrádce pouze malé zákoutí s bambusem, nejsou výběžkaté druhy pro volnou výsadbu vhodné. Můžeme však postupovat stejně, jako u plotů a oblast plánovaného růstu bambusu ohraničit fólií nebo třeba betonovou skruží a rostliny se dále šířit nebudou.
Působivé solitéry
Druhy trsnaté výběžky netvoří, pouze se z nových pupenů pomalu rozrůstají. Trsy tak pouze mohutní kolem mateční rostliny a lze je celkem dobře regulovat. Tyto druhy jsou velmi vhodné jako solitéry (nápadné, samostatně rostoucí rostliny) i v malých zahradách.
Pěstování bambusů
-
Bambusy můžeme vysazovat od jara na začátku rašení pupenů až do začátku podzimu. Lepší je vysadit je na chráněné místo.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Bambusy snadno namnožíme dělením trsů od jara do léta.
- Vyžadují lehkou, propustnou a zároveň výživnou a ne příliš kyselou půdu. Půdu můžeme vylehčit přidáním písku, perlitu či keramzitu.
- Hlavně mladé, bujně rostoucí sazenice vyžadují dostatek dusíku v půdě. Již při sázení můžeme do půdy přidat pomalu rozpustná dusíkatá hnojiva nebo sušený hnůj, což zajistí výživu na delší dobu, nebo rostliny pravidelně hnojíme např. dusíkatými hnojivy na trávu.
- Na konci léta použijeme hnojivo s malým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem draslíku a hořčíku. To podpoří vyzrávání mladých výhonů a dobrou přípravu rostlin na zimu.
- Zálivku potřebují pravidelnou a bohatou.
Křídlatka není bambus
Kromě pravých bambusů můžeme pod jménem bambus najít v našich zahradách i další rostliny, které se bambusu vzhledově podobají. Většinou se jedná o jiné druhy trav nebo např. známou rostlinu křídlatku, která má sice široké listy, ale stonky bambusy nápadně připomínají. Je velmi dekorativní, nenáročná a v zahradách oblíbená. Snadno se však množí, takže se v přírodě rychle šíří jako plevelná invazní rostlina, která utlačuje původní druhy. Proto zamezte jejímu šíření do okolí!
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Šťastný bambus, aneb dracéna
Bambusovité rostliny můžeme najít i mezi pokojovkami. V poslední době je velice oblíbená rostlina s článkovaným stonkem a úzkými listy, prodávaná pod názvem Lucky bamboo ( Šťastný bambus). S bambusem má však společný jen podobný vzhled. Ve skutečnosti to je dracéna (Dracena saderana).
Bambusovité rostliny můžeme najít i mezi pokojovkami. V poslední době je velice oblíbená rostlina s článkovaným stonkem a úzkými listy, prodávaná pod názvem ( Šťastný bambus). S bambusem má však společný jen podobný vzhled. Ve skutečnosti to je dracéna ().Rostliny bývají umístěné v keramické nádobě s vodou a molitanovou hmotou, která rostlinky v nádobě upevňuje. Pěstuje se tak hydroponicky - vodu doléváme a rostlinu přihnojujeme asi jednou za týden. Dracénky můžeme po čase také zasadit do substrátu pro pokojové rostliny (pokud již ve vodě pustily kořínky).