Bambusy patří do čeledi lipnicovitých trav a jsou jediné, které se řadí zároveň mezi dřeviny.
Zdroj: profimedia.cz

Bambus na zahradě: Překvapivé věci, ke kterým vám venku poslouží

Exotický bambus je podivuhodná elegantní tráva, která se pár let začíná zabydlovat i v našich podmínkách. Nejen, že krásně vypadá a rychle roste, ale má stébla pevná jako ocel. Je možné z nich vyrobit takřka cokoliv. Vhodně zvolené bambusové dekorace a zahradní prvky vykouzlí na vaší zahradě opravdovou oázu klidu a pohody.

Většina bambusů pochází z teplejších oblastí, zejména tropů a subtropů, a jen velmi málo z nich má domov v mírném pásmu. Přesto všechno se bambusům báječně daří i v našich klimatických podmínkách.

Tráva nebo dřevina?

Bambusy patří do čeledi lipnicovitých trav a jsou jediné, které se řadí zároveň mezi dřeviny. Existuje řada rodů a druhů bambusů, jejichž počet se pohybuje mezi šesti až sedmi sty. Bambusy se od sebe liší nejen různými tvary listů a tloušťkou stébel, ale jsou druhy nízké, které pokrývají půdu, ale i druhy vysoké, které dorůstají do výšky kolem padesáti metrů, neboť bambusy patří k nejrychleji rostoucím rostlinám. Rostou nejen v tropické Americe a Africe, ale rovněž i ve značných nadmořských výškách, např. v Jižní Americe až ve výšce 4700 m nad mořem.

S trochou vaší fantazie dokáže skvěle oddělit různé části zahrady. S trochou vaší fantazie dokáže skvěle oddělit různé části zahrady. Zdroj: profimedia.cz

Jak je pěstovat a co potřebují k růstu

Pro dobrý růst potřebují bambusy dostatek světla a tepla. Stanoviště by mělo být také chráněno před severními a východními větry. Některé druhy, jako Phyllostachys a Semiarundinaria, vyžadují plné slunce a během růstu dlouhé teplé období. Středně vysoké bambusy, např. Pseudosasa a Indocalamus, jsou méně náročné. Polostinné až stinné partie vyhovují podrostovým druhům Sasa stejně jako vysokohorským Fargesiím.

Bambusy vyžadují lehkou propustnou půdu, bohatou na živiny a organickou hmotu, s mírně kyselou až neutrální reakcí. Zálivka by měla být pravidelná a vydatná, ale dejte pozor na přemokření. Výživu se jim vyplatí dát na jaře hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

Velmi impozantní dekorace zahrad

Bambus je velmi rozmanitá rostlina a má značně pestré a všestranné využití. Uplatní se nejen jednotlivě či ve skupinových výsadbách, ale také jako půdopokryvná či nádobová rostlina.

Udělejte si v zahradě bambusové zástěny. Udělejte si v zahradě bambusové zástěny. Zdroj: profimedia.cz

Raději však bambusy vysaďte jako doplňkové rostliny celkové zahradní kompozice. Uděláte si ze zahrady doslova ráj pro oči. Vypadají působivě v kombinaci s keři, například s dřínem japonským (Cornus kousa) nebo svitelem (Koelreuteria), který se na podzim zdobí tobolkami, jež připomínají malé lampionky.

Bambus jako tvůrčí element

V našich podmínkách můžete z bambusů na chráněném stanovišti vytvořit i zajímavý netvarovaný živý plot. Pro okrasné účely lze bambusy vysadit jako stálezelenou solitéru a vytvořit z něho třeba bambusový hájek, který bude nepřehlédnutelnou dominantou vaší zahrady. Báječně poslouží i k zastínění letního sezení či oddělení odpočinkového či meditačního koutku. S trochou vaší fantazie dokáže skvěle oddělit různé části zahrady a může vám dokonale zakrýt buď nevzhledná místa či nežádoucích výhledy jako jsou nedaleké rušné silnice s auty, nebo blízké vysoké budovy.

Možné využití bambusovým kmenů

Na tyčovinu, tj. těžbu stébel, neboli tyčí lze použít většinu velkých tyčových výběžkatých bambusů. Průměr tyčí se u nás pohybuje většinou okolo 2 cm, záleží na druhu a stanovišti. Nejodolnější bambusy, které se poměrně rychle rozrůstají do stran, a je tedy možno je již po 3 až 5 letech využívat jsou například Phyllostachys bissetii, Phyllostachys humilis nebo Bashania fargesii.

Bambus může být estetický opětný systém pro vaši zeleninu. Bambus může být estetický opětný systém pro vaši zeleninu. Zdroj: profimedia.cz

Z tyčí se pak dá dělat na zahradě prakticky cokoliv. Záleží jen na vaší zručnosti, potřebách a fantazii.  Od tyček pro rajčata a luštěniny, až po okrasné plůtky, konstrukce na altánky, ploty či přístřešky. Můžete si vyrobit i netradiční žebřík na popínavé květiny, můstek a molo u jezírka v japonském stylu nebo korýtko či žlábek na vodu. Ale také plotové sloupky, nebo přímo ohradu z bambusových palisád. 

Bambusový rákos

Spoustu zajímavých vlastností a možností pro využití v zahradě má i rákos. Podobně jako bambus slouží především k výrobě rohoží, ale lze z něj udělat také netradiční a na pohled atraktivní střešní krytinu. Rákos je méně pevný a lehčí než samotný bambus. Můžete ho tedy také použít pro stínění podhledů, dotvoření pergol, ale také jako pohledové zástěny na drátěných či laťkových plotech.

Zdroje:

www.zahrada-magazin.cz

www.topbambooproducts.com

www.woohome.com

 

Akční letáky