Bambusů je velké množství druhů, od nizoučkých přes několikametrové obry. Při pohledu zejména na vzrostlejší jedince je až těžko uvěřitelné, že podobně jako lipnice, pýr nebo psárka i bambusy patří mezi vytrvalé traviny z čeledi lipnicovitých.
Zelenina, nábytek, podlahy i textil
Domovinou bambusů jsou zejména tropy a subtropy jižní Asie a Ameriky, kde často vytvářejí impozantní bambusové lesy, mnohé druhy se díky širokému využití pěstují kulturně jako surovina pro výrobu košů, rohoží, vějířů, nábytku, kuchyňského náčiní, hudebních nástrojů, nádob či textilu. V poslední době stále roste zájem o bambusové podlahy, které jsou krásné a velmi luxusní. V čínské a japonské kuchyni se s oblibou používají bambusové výhonky druhu Phyllostachys bambusoides.
Druhy bambusů na slunce i do polostínu
Před nákupem prvních rostlin se zamyslíme, co od bambusu očekáváme a jaké podmínky mu můžeme nabídnout. Do malého prostoru bychom nikdy neměli sázet vysoké, odnožující druhy, do stínu se hodí jiné bambusy než na slunce.
- Výběžkaté bambusy se výběžky šíří rychle (např. rody Phyllostachys a Pleioblastus), oddenky mohou porůst celé blízké okolí. Šíření ale jednoduše zamezíme, když kolem rostlin zakopeme protikořenové fólie. Tyto druhy bambusů vyžadují dobře osluněné stanoviště.
- Trsnaté bambusy se z místa klíčení nebo výsadby do okolí nešíří (rody Sasa a Fargesia). Vyrůstají jako solitérní rostliny a jejich trsy jen postupně mohutní. Jsou to typické podrostové druhy, kterým vyhovuje polostín.
Pěstování
Pro vyšší nadmořské výšky se doporučují Fargesiea nitida, Fargesia jiuzhaigou, Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nuda nebo Phyllostachys Aureosulcata.
Bambusy potřebují před větrem chráněná stanoviště s výživnou, dobře propustnou půdou. Písčitá půda je stejně nevhodná jako půda těžká a jílovitá. Bambus sice snese občasné sucho, ale v neustále vyschlém substrátu se mu dařit nebude. Velmi těžko se také vyrovná s přemokřením a nedostatkem vzduchu. Tam, kde je vysoká hladina spodní vody a půda s vysokým obsahem jílu, je zcela nezbytné vytvořit alespoň dvaceticentimetrovou drenážní vrstvu. Stejně nutná je pravidelná zálivka.
Bambus je žíznivý i v zimě
Kritickým obdobím při pěstování bambusů je zima, kdy jim nevadí mrazy, ale sucho. Bambusy jsou stálezelené rostliny a v zimě odpařují více než opadavé druhy. Proto je zalijeme ve dnech, kdy teploty vystoupí nad nulu a půda trochu rozmrzne. Jiná zimní ochrana není vyloženě nutná, ale nastýlka z chvojí či štěpků nebo netkaná textilie však nemůže uškodit.
Bambusový plot
Důležitá je příprava před výsadbou. Pokud budeme vysazovat výběžkaté druhy bambusů, musíme po celé délce budoucího plotu zapustit do půdy protikořenovou fólii, kterou neprorazí ani rostoucí kořeny. Určíme maximální šířku plotu a z obou stran zapustíme fólii do hloubky alespoň 80 cm. Plot určitě nemusí být veden jen v rovných linkách, zvláště u bambusu je velmi efektní vlnovka. Šířku bambusového plotu volíme s ohledem na druh, vyšším a mohutnějším druhům dopřejeme více místa. Bambusový plot netvarujeme řezem stejně jako ptačí zob nebo zimostráz. Dopředu zvolíme druh, který odpovídá požadované výšce plotu. Zakracovat můžeme jen přebujelé výhony.
Bambusoví giganti
Pokud chceme mít na zahradě bambusového obra, doporučuji druhy Phyllostachys atrovaginata, P. kwangsiensis nebo P. rubromarginata. Dlouhá stébla ale bambusům vyrazí nejdříve po pěti letech pěstování, až trs dobře zakoření a zmohutní.
Stébla některých vyšších druhů bambusů jsou velice dekorativní, aby co nejvíce vynikla, musíme trs probrat a prosvětlit. Ponecháme jen ty nejsilnější výhony a slabé u země odstříhneme. Ve spodní části pak i trochu zredukujeme listovou plochu.