Banány se řadí nejen mezi nejoblíbenější ovoce, ale zároveň se jedná o dokonalý přírodní zdroj energie. Obsahují totiž zdravé cukry, tedy sacharózu, glukózu a fruktózu v kombinaci s výživnou a zdravou vlákninou. Pokud tedy banány u vás doma konzumujete, nemusíte vždy oloupané slupky vyhazovat. Zkuste je ještě využít k výživě rostlin. Můžete si z nich totiž vyrobit účinné hnojivo. Je v tom však malý háček!

Jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek od banánu se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Pozor na riziko poškození zdraví

V čem ten háček vězí? Přestože jsou banánové slupky plné užitečných a výživných látek, je tady hrozba, na kterou byste si měli dát vždy pozor. Banány, kromě jiného, mají další prvenství, bohužel se také jedná o nejvíce chemicky ošetřovanou plodinu a často jsou i plné nebezpečných pesticidů.

Pokud ošetřené slupky využijete k pěstování rostlin, tyto látky se dostanou nejen do půdy, ale i do rostliny a jejích plodů. Přestože větší množství pesticidů zůstane navázaných v půdě, kde se postupem času rozloží, částečný transport do sklizené úrody nelze zcela vyloučit.

Pouze bio banány

Jak tedy slupky využít, aby to mělo smysl? Pokud chcete tímto hnojivem vyživovat ovoce a zeleninu určenou ke spotřebě, vyhněte se při výrobě chemicky ošetřeným banánům a pořiďte si zásadně jen ty bio. Když budete chtít posílit například okrasné květiny, lze využívat i slupky z běžných banánů.

Univerzální banánové hnojivo

Příprava tohoto typu hnojiva je velice snadná, budete potřebovat jen slupky od banánů, vodu a uzavíratelnou nádobu. Banánové slupky nejprve řádně omyjte horkou vodou, případně je můžete nechat chvíli odmočit ve vodě s trochou jedlé sody. Zbavíte tak slupky případných nepotřebných látek a bacilů. Držte se však výše zmíněného pravidla a využívejte jen banány v bio kvalitě.

Poté slupky nakrájejte na menší části a vložte je do připravené nádoby. V tuto chvíli je zalijte 250 až 350 ml připravené studené a převařené vody. Nádobu uzavřete víkem a nechte alespoň 3 dny macerovat. Během této doby se z banánových slupek vyloučí do vody důležité látky pro dobrý růst vývoj a rostlin.

Jak hnojivo používat

Před samotným použitím nařeďte vzniklý banánový koncentrát filtrovanou vodou, a to v poměru 1: 5. Takto připravené hnojivo využívejte 1x za 14 dní ve formě zálivky. Brzy se dočkáte výsledku, protože vaše rostliny budou mnohem bujnější a vitálnější. Vylouhované slupky určitě nevyhazujte, můžete je snadno využít jako další přidanou výživu. Rozprostřete je kolem kořenů rostlin, nebo pokud máte kompost, můžete ho slupkami obohatit.

Proč je banánové hnojivo účinné

Banánové slupky obsahují 42 % draslíku, 3 % fosforu a dále i vápník, železo a hořčík. Jde o skvělý mix a všechny tyto látky dokonale přispívají k celkovému zdraví rostlin. Hořčík podporuje správnou tvorbu chlorofylu a fosfor napomáhá dostatečné tvorbě kvalitních květů. Výhodou banánového hnojiva je i to, že odpuzuje některé druhy nežádoucích škůdců. Využít jej můžete i k otírání listů pokojových květin, získají nádherný lesk.

Související články

Zdroje: www.vysnenazahrada.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.nasdum.eu