obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Banksie: Úchvatně kvetoucí australské rostliny lákají ptáky a milují oheň

Banksie, podivuhodné dřeviny, rostou u protinožců. Opylují je vačnatci a svědčí jim požáry. Z jejich květů se můžete těšit, pokud je budete pěstovat jako přenosné rostliny ve velké nádobě.

Austrálie je velmi zajímavá, rozmanitá a výjimečná země. A stejně výjimečné, zajímavé a velice rozmanité jsou i australské rostliny, z nichž většina se v přírodě nikde jinde nevyskytuje. Mezi ty, které oslní na první pohled, patří banksie.

Květy opylují ptáci i vačnatci

Všechny druhy banksií (je jich kolem 75) pocházejí z Austrálie. Najdeme je v přímořských oblastech i v horách, v tropických pralesích a mokřadech i v polopouštních oblastech. Jsou to keře až menší stromy s nádhernými květenstvími válcovitého tvaru, složenými až z několika set drobných kvítků. Květy mají barvy od krémové, přes žlutavou až po červenou. Jsou významným zdrojem nektaru pro různé druhy ptáků, ale i drobných vačnatců.

Nektar banksií chutná i lorimu mnohobarvému Nektar banksií chutná i lorimu mnohobarvému Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ohňomilné keře

Banksie jsou dokonale přizpůsobené prostředí, v němž žijí. Druhy rostoucí v oblastech, kde jsou časté požáry, ohni nejen bez větších problémů odolávají, ale závisí na něm dokonce i jejich rozmnožování. Květenství totiž po od květu zdřevnatí a semena se z něj mohou uvolnit až působením vysokých teplot při požáru. Klíčící rostlinky pak mají na vypálených plochách volný prostor pro svůj růst.

Pěstování banksií

Pro pěstování je vhodný např. druh Banksia errata. Strom v přírodě dorůstá výšky až 16 m, při pěstování v nádobě jej lze udržet na velikosti 1–2 m. Listy má podlouhlé, se zubatým okrajem, na vrchu leskle zelené, zespodu stříbřité, jemně „sametové“. Květenství krémové barvy je dlouhé 10–15 cm. Roste v suchých oblastech na skalách, kamenitých pláních, písečných dunách či v řídkých suchomilných lesích.

V domovské Austrálii dorůstají banksie velkých rozměrů V domovské Austrálii dorůstají banksie velkých rozměrů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Pro pěstování jsou nezbytné dostatek světla, dobře propustný, na živiny spíše chudý substrát (např. zahradní zemina s pískem 1:3) a velice opatrná zálivka.
  • Čím více slunce rostlině poskytnete, tím více bude kvést.
  • Zimovat by měla na světlém místě při teplotě neklesající pod 5°C a zcela minimální zálivce.

Květenství banksie Květenství banksie Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krásná květěnství banksií lze sušit. Rostlinu lze tvarovat i jako bonsaj.

Akční letáky