Barvínkovec růžový čili katarantus (Catharanthus roseus) je podobný našemu domácímu barvínku menšímu. Jeho olistění je však hustší, květy jsou růžové či bílé, až 2,5 velké. Pokrývají kompaktní, kolem 25 cm vysoký keřík ve velkých počtech po celé léto až do podzimu.
Atraktivní madagaskarský barvínek nesnese mráz. Můžete ho pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu, případně i zahradní letničku.
Pěstování barvínkovce
Pokud si předpěstujete sazeničky ze semen již koncem února, bude barvínkovec zdobit zahradu nebo balkón již na začátku léta. Vyklíčí při pokojové teplotě na vlhkém substrátu, nejlépe pod krytem, který zajistí vhodné mikroklima. Semenáčkům a rostoucím sazeničkám dopřejte co nejvíce světla. K přesazení ven přijde čas až v půli května, kdy pomine nebezpečí mrazíků. Svědčí mu kyprá zahradní zemina obohacená vyzrálým kompostem a listovkou.
- Barvínkovec můžete pěstovat v nádobách nebo jím obohatit záhony.
- Prospívá i v polostínu, ale každodenní dávka přímých slunečních paprsků podnítí bohatší kvetení.
- Substrát udržujte stále mírně vlhký.
- Jednou týdně do zálivky přidejte tekuté hnojivo – pro kvetoucí pokojové rostliny, nebo třeba zkvašený drůbeží trus (i toto organické hnojivo je dnes možné zakoupit).
- Pokud barvínkovec pěstujete na terase nebo v pokoji, prospěje mu pravidelné rosení listů. Na zahradě ho osvěží ranní rosa.
Rostlinu můžete na světlém místě při pokojové nebo i nižší teplotě uchovat i přes zimu, na jaře sestříhnout a přesadit. Starší rostliny však někdy méně ochotně kvetou, jistější je si vypěstovat každé jaro nové. Barvínkovec lze množit i vrcholovými řízky.