Bazénová voda si zaslouží péči

Horké dny jsou tu, je čas začít sledovat vodu v bazénu. Ať už je váš bazén jakýkoli potřebuje dobré čerpadlo a pravidelnou péči. Nic není zadarmo, ani křišťálově čistá voda po celou sezonu není. Nikdo z nás si nepřeje vodu měnit. Proto je vhodné starat se o bazén, jak jen to jde. Čistit, filtrovat, vyplachovat filtr, měřit pH, v případě již barevných změn dodat chemii, tak aby se kvalita opět spravila na použivatelný standard.

Bazénová chemie versus alternativa

Bazénová chemie je samozřejmě účinná a má smysl. Je nachystaná pro naši potřebu a ideálně namíchaná k řešení problému, který ve vodě nastal. Rozjasňovače, vločkovače a tekutiny k úpravě pH i její tvrdosti mají na etiketě jasné dávkování a pro správné použití potřebujeme znát jen objem bazénu. S alternativními řešeními, resp. s těmi, které jsme používali dlouhá léta před tím, než se průmyslově vyráběné přípravky staly běžně dostupnými, je to malinko složitější. Látkami používanými k úpravě vody jsou jedlá soda, modrá skalice, nebo kyseliny. Ty ovšem nebývají v příhodném balení nebo s návodem použití. V podstatě je potřeba trochu se poptat, jaké zkušenosti mají s udržováním vody s pomocí těchto látek ostatní.

Jak na vodu v bazénu

Ideálně si odměřte několik litrů bazénové vody do nádoby a proveďte na něm několik pokusů s použitím chemikálií a průběžným testováním pH. Odzkoušením na vzorku vody hned uvidíte, jaké množství, čeho budete potřebovat na to, abyste ovlivnili kyselost či zásaditost vody k vytoužené sedmičce. Pamatujte, že stupnice pH je logaritmická, což se v praxi projeví ve skokových změnách pH. Proto zkoušejte po malých dávkách opatrně, jak bude voda reagovat.

Jak použít jednou sodu

Jedlá soda, soda bikarbonát neboli hydrogenuhličitan sodný jsou všechno názvy sody na zažívání či pečení, kterou všichni známe. Je extrémě zásaditá a dokáže napravit i kyselost stojaté vody v bazénu, resp. jejím použitím zvýšíte pH. Zapomeňte ovšem na pidi sáčky prášku do pečení. Mluvíme o čisté sodě v poměrně velkém množství. Řekněme, že jde o 500 g nebo více a sodu zle koupit v pětikilových baleních. Uživatelé této levnější varianty chemie k úpravě bazénové vody, doporučují zhruba 33 g na 1 kubík vody. Toto je jen orientační množství. Přesný návod neexistuje z mnoha důvodů, kterými jsou velikost bazénu, tvrdost vody, teplota, nebo četnost hodin, kdy se voda filtruje.

Savo a modrá skalice do bazénu

Zkušenější uživatelé doporučují použití modré skalice nebo sava jednou ročně, zpravidla jde o tzv šokovou dávku při napouštění bazénu. Modrá skalice je méně populární, protože může způsobit také řadu problémů. Na likvidaci řas se také používá savo a to poměrně často, i jednou týdně.


Zdroje:

https://www.zahrada.cz

https://www.idnes.cz