Vyzkoušejte alternativa bazénové chemie.
Zdroj: Alliance Images / Shutterstock

Zelená voda v bazénu: Ze začátku léta vám pomůže jedlá soda

 Bazén u domu není jen spousta zábavy, je to také práce a starání se, aby byla voda krásně čistá a nezelenala se jako brčál. Bazénová chemie je dnes již k dostání ve všech hobby marketech, ale není levná. Jsou nějaká alternativní levnější řešení? Je možné upravovat pH jedlou sodou? Kolik sody a na co použít?

Bazénová voda si zaslouží péči

Horké dny jsou tu, je čas začít sledovat vodu v bazénu. Ať už je váš bazén jakýkoli potřebuje dobré čerpadlo a pravidelnou péči. Nic není zadarmo, ani křišťálově čistá voda po celou sezonu není. Nikdo z nás si nepřeje vodu měnit. Proto je vhodné starat se o bazén, jak jen to jde. Čistit, filtrovat, vyplachovat filtr, měřit pH, v případě již barevných změn dodat chemii, tak aby se kvalita opět spravila na použivatelný standard.

Venkovní zahradní bazén. Všechny bazény potřebují udržbu, protože výměna vody je časově i finančně náročná. Zdroj: Hornbach / Foto

Bazénová chemie versus alternativa

Bazénová chemie je samozřejmě účinná a má smysl. Je nachystaná pro naši potřebu a ideálně namíchaná k řešení problému, který ve vodě nastal. Rozjasňovače, vločkovače a tekutiny k úpravě pH i její tvrdosti mají na etiketě jasné dávkování a pro správné použití potřebujeme znát jen objem bazénu. S alternativními řešeními, resp. s těmi, které jsme používali dlouhá léta před tím, než se průmyslově vyráběné přípravky staly běžně dostupnými, je to malinko složitější. Látkami používanými k úpravě vody jsou jedlá soda, modrá skalice, nebo kyseliny. Ty ovšem nebývají v příhodném balení nebo s návodem použití. V podstatě je potřeba trochu se poptat, jaké zkušenosti mají s udržováním vody s pomocí těchto látek ostatní.

Jak na vodu v bazénu

Ideálně si odměřte několik litrů bazénové vody do nádoby a proveďte na něm několik pokusů s použitím chemikálií a průběžným testováním pH. Odzkoušením na vzorku vody hned uvidíte, jaké množství, čeho budete potřebovat na to, abyste ovlivnili kyselost či zásaditost vody k vytoužené sedmičce. Pamatujte, že stupnice pH je logaritmická, což se v praxi projeví ve skokových změnách pH. Proto zkoušejte po malých dávkách opatrně, jak bude voda reagovat.

jedlá soda Jedlá soda je alkalická a zvyšuje pH. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak použít jednou sodu

Jedlá soda, soda bikarbonát neboli hydrogenuhličitan sodný jsou všechno názvy sody na zažívání či pečení, kterou všichni známe. Je extrémě zásaditá a dokáže napravit i kyselost stojaté vody v bazénu, resp. jejím použitím zvýšíte pH.  Zapomeňte ovšem na pidi sáčky prášku do pečení. Mluvíme o čisté sodě v poměrně velkém množství. Řekněme, že jde o 500 g nebo více a sodu zle koupit v pětikilových baleních. Uživatelé této levnější varianty chemie k úpravě bazénové vody, doporučují zhruba 33 g na 1 kubík vody. Toto je jen orientační množství. Přesný návod neexistuje z mnoha důvodů, kterými jsou velikost bazénu, tvrdost vody, teplota, nebo četnost hodin, kdy se voda filtruje.

Savo a modrá skalice do bazénu

Zkušenější uživatelé doporučují použití modré skalice nebo sava jednou ročně, zpravidla jde o tzv šokovou dávku při napouštění bazénu. Modrá skalice je méně populární, protože může způsobit také řadu problémů. Na likvidaci řas se také používá savo a to poměrně často, i jednou týdně.


Zdroje:

https://www.zahrada.cz

https://www.idnes.cz

Akční letáky