Krásný, vzdušný, graciézní keř s nápadnými květy zaujme především při pozorování zblízka. Květy mají zvláštní tvar a jejich zářivě bílá barva působí i na dálku. Spousta bělostných lat rozkvétajících koncem května až začátkem června působí doslova jako sněžná kytice, což také byla inspirace pro český název keře – bělas. Ale i když květy opadají, keř je dál zajímavý tmavozelenými listy a později i tmavě modrými ozdobnými plody.

Bělas (Chionanthus) u nás známe ve dvou druzích. Ten první Chionanthus retusus ‚Lindley & Paxton‘ (uťatý) pochází z oblastí Číny, Japonska a Koreje. Druhý Chionanthus virginicus ‚Linné‘ (virginský) je domovem v jihovýchodní části USA.

Pěstování

  • Aby se bělasu na zahradě dařilo, musíte keři najít slunné až polostinné, teplé a před větrem chráněné stanoviště.
  • Půdu vyžaduje přiměřeně vlhkou, písčitohumózní, zásaditou.
  • Při výsadbě myslete na to, že je nutné nově vysazenému keříku nechat kolem dostatek volného prostoru pro pozdější rozložitý růst koruny, neboť keře bývají vysoké až tři metry. Jen v takovém prostoru později vynikne jeho jedinečná krása.
  • Pokud chcete keře upravit řezem, volte dobu po odkvětu nebo časně na jaře ještě před rašením.

Ochrana před mrazem

První zimy bývají pro mladé keře náročné, proto je dobré, než keře dostatečně zesílí, ochránit je před mrazy silnou vrstvou listí a chvojí nebo jiným materiálem. Starší rostliny už jsou dostatečně otužilé, takže další ochranu před mrazy nepotřebují.