benzínová sekačka
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Benzin: jeho kvalita a použitelnost v zahradní technice

Ohledně paliv se vedou už dlouhá léta velmi vášnivé diskuze na internetových fórech. Jedno je jasné: kvalita paliv je v dnešní době minimálně diskutabilní a leckdo tápe, jak s benzinem správně zacházet.

Klasickou třídu představuje Natural 95, který se také často nabízí pod názvem Super. Můžete jej používat ve všech motorech zahradní techniky. Bolístkou je povinně přidávaná biosložka ve formě bioethanolu. Ta nesvědčí moderním sekačkovým motorům, které mají přesněji vyrobený karburátor s jemnějším seřízením. Bioethanol se vyrábí metodou alkoholového kvašení rostlin s vyšším obsahem škrobu, jako je například cukrová řepa nebo kukuřice.

Motor s plastovým karburátorem snáší biosložku lépe ale nic se nemá přehánět. Motor s plastovým karburátorem snáší biosložku lépe ale nic se nemá přehánět. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Bioethanol zkracuje dobu použitelnosti Naturalu zhruba na tři týdny. Pokud mícháme palivo s olejem pro dvoutaktní motory křovinořezů a motorových pil, měli bychom toto vzít na vědomí. Po této době dochází k postupnému zvětrávání palivové směsi a oddělení složek. A je tedy zaděláno na drahý průšvih, protože pokud se motor zadře, čeká nás drahá oprava.

Jak předcházet problémům

Pokud už používáme klasický Natural, pak bychom si neměli vytvářet velké zásoby. Jestliže ponecháme palivo v nádrži, pak bychom ji měli řádně uzavřít a vyjet také palivovou cestu (hadičky, karburátor) úplně dosucha. Zvláště v karburátorech, které mají těleso vyrobené z lehkých slitin, dochází k reakci bioložky se slitinou. Ta se projevuje jako vznik mikrokoroze, která je patrná ve formě ,,drobné krupičky“. Následně motor špatně startuje, podává nízký výkon a na volnoběhu zhasíná.

Moderní motory jsou na palivo citlivější. Moderní motory jsou na palivo citlivější. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jedinou záchranou je vyčištění v ultrazvukové čističce nebo výměna za nový kus, pokud je mikrokoroze pokročilá. V plovákové komoře ponechané palivo zvětrá, biosložka zde, podobně jako v hlavní trysce vytvoří malou lepivou vrstvičku, která taktéž brání karburaci správně fungovat. Na její tvorbě se nepodílí jen samotná biosložka, ale i rychlá oxidace benzinu jako takového.

Palivo můžeme ošetřovat stabilizátorem, který nedovolí rychlý rozklad benzinu a tedy poškození dílů motoru. Řada z nás se však mylně domnívá, že stabilizace může pomoci očistit již částečně zanesený karburátor. Pokud se zde problém jednou vytvoří, stabilizátorem jej neodstraníme, jedná se o dostupnou prevenci.

Vyplatí se to nejlepší?

Nejen kvalitní olej ale i palivo. Nejen kvalitní olej ale i palivo. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Prémiová paliva můžeme v zahradní technice používat. Vlivem neměnnosti předstihu zapalování u motorů zahradní techniky nedojde však ke zvýšení výkonu ani točivého momentu. Zásadní je však pozitivní vliv na čistotu spalovacího prostoru a delší doba použitelnosti. I vysokooktanový benzin je obohacen o biosložky, ale díky prémiovému zařazení tohoto paliva obsahuje více aditiv, která udržují čistotu vnitřních součástí motoru. Mírným negativem je vyšší cena za litr, avšak výhody z hlediska dlouhodobého provozu přetrvávají.

 

Akční letáky