Nejprve si ujasníme, jak velkou plochu budeme obhospodařovat. Na plochy s výměrou okolo 500 m2 bohatě stačí sekačka se záběrem do 45 cm.

Na 1000 m2 plochy už to chce větší stroj, nejlépe se záběrem 48 cm a také s pojezdem. Je jedno, zda je sečená plocha v kopci nebo na rovině, pojezd se snažíme volit vždy, neboť usnadňuje práci.

Na plochy větší už vyjíždíme se sekačkou o záběru 53 cm.

Sběr trávy

Nejlepší sekačky vyrábějí Italové. Tamní konstruktéři pečlivě ladí aerodynamiku žací komory, čímž dosahují vynikajících vlastností − stroje sbírají velmi dobře i mokrou nebo přerostlou trávu a bezproblémově mulčují. Většina výrobků z této země je totiž určena Evropě, kde roste velmi hustá a šťavnatá tráva.

Základním předpokladem pro skvělý sběr je pokud možno co nejhlubší korpus žací komory (tělo sekačky), vyrobený z plechu, hliníku nebo termoplastických materiálů.

K celé řadě sekaček ale lze okřídlený nůž zakoupit jako volitelné příslušenství.

V hlubokém korpusu totiž velmi dobře proudí vzduch a pokud sekačka ještě disponuje okřídleným žacím nožem, takzvaným High–Lift, není problémem ani sečení po dešti.

Většina sekaček však tento nůž nemá, neboť mezinárodní normy tlačí na co nejnižší hlučnost nově vyráběných strojů.

I neokřídlená čepel může skvěle házet do koše, záleží na velikosti vyhazovacího otvoru, vytvarování nože a dynamice žací komory.

Dalším zajímavým prvkem zlepšujícím proudění vzduchu v sekací skříni je ventilátorové kolo na hřídeli nože. Nasávání vzduchu do skříně řeší někteří výrobci tak, že mezi motorem a šasi nechají mezeru, kudy může proudit vzduch dovnitř skeletu.

Majitelé strojů vyrobených v USA si stěžují na špatné sečení, zvláště když tráva přeroste. Je to dáno tím, že tyto sekačky jsou především určeny na suchý a nízký porost. Můžeme to poznat podle tvaru a výšky sekacího korpusu, také nůž nemá prakticky žádná zaoblení pro zvýšení sacího efektu.

Ochrana hřídele

Přestože jsou travní sekačky se sběracím košem určeny na sečení pravidelně udržovaných ploch, občas se vyskytují překážky, které mohou stroj poškodit. Například kameny větších rozměrů, pařezy, zabetonované trubky od plotu a další.

Základním typem ochrany klikové hřídele před jejím ohnutím jsou dva nálitky na hliníkovém unášeči (dnes je vidíme prakticky na všech sekačkách renomovaných značek). Při nárazu se tyto kolíčky přestříhnou, což způsobí, že se nůž protočí, ale nezastaví, tím se síla nepřenese na hřídel a neohne ji. Nový unášeč stojí okolo 300 Kč a jeho výměna zabere několik minut.

Podobně fungují i fíbrové podložky mezi nožem a unášečem (využívá je především věhlasný čínský výrobce Weibang Garden Machines), zařízení nemá nálitky a případná oprava je mnohem jednodušší – stačí demontovat nůž z hřídele a podložky vyměnit. Na stroji bývají většinou dvě najednou, přičemž jedna je umístěna mezi nůž a svěrací šroub, druhá pak mezi těleso unášeče a nůž.

Nejmodernější ochranu představuje takzvaný rotostop, se kterým na dražších modelech HRX exceluje především Honda. Jde o klasickou spojku – motor spouštíme samostatně a nůž následně připojíme přes ovládací páku nebo hrazdu. Spojka nože chrání motor tím, že proklouzne.

Opravdu velkým nárazům na tvrdé překážky ale i tak musíme předcházet, neboť mohou poškodit spojku, případně ještě unášeč nože, opravy jsou pak drahé.

Jak velký sběrný koš?

Benzinová sekačka by měla mít koš s objemem minimálně 60 l, to proto, abychom nemuseli často zastavovat a vysypávat ho. Ideální volbu představuje koš s plastovým vrchním dílem, kdy spodní polovina je vyrobena z tkaniny.

Někteří výrobci (Dolmar a Honda) dokonce zabraňují víření prachu do prostoru obsluhy tím, že na zadní nebo vrchní stranu koše připevňují silonovou plachtu. U některých sekaček najdeme dokonce zařízení indikující, jak je koš plný.

Motory: moderní čtyřtakty s různými rozvody

Základem každého moderního stroje je jednoválcový čtyřdobý spalovací motor s vertikální vývodovou hřídelí. Používají se různé konstrukce, přičemž nejběžnější je v dnešní době stále původní koncept s rozvodem bočními ventily označovaný jako SV.

Tato provedení vyrábí americký producent Briggs&Stratton; oblíbené jsou zejména modifikace 625/650/675 Series o obsahu 190 cm3. Jedná se o univerzální motory s využitím na nejrůznějších strojích (bubnové sekačky, čerpadla, kultivátory), přičemž nejběžněji ho můžeme vidět právě na sekačkách.

  • Hlavní výhodou je spolehlivost a bezproblémový provoz i na méně kvalitní benzin.

Nové typy označované jako DOV využívají revoluční rozvodový systém s visutými ventily v hlavě válce a dvěma převodními pákami uspořádanými do kříže.

  • Motory vynikají výkonem, optimálním točivým momentem a nižší spotřebou.

Profesionální modely sekaček využívají motory s rozvodem OHV (Briggs 800 Series nebo Honda GXV 160), které vynikají dlouhou životností, valivým ložiskem na vývodové straně klikové hřídele a také třeba litinovou vložkou.

Přízeň uživatelů si získaly motory Honda s rozvodem OHC označované jako GCV a GSV. Konstrukčně to jsou velmi jednoduché a spolehlivé pohonné jednotky. Převod mezi klikovou hřídelí a vačkovým kolem zajišťuje pryžový řemen pracující v oleji.

  • Disponují nezvykle velkým točivým momentem, ale při jejich používání si musíme dát pozor na použití kvalitních paliv − přesný a jemně nastavený karburátor nemá rád benzin s vysokým obsahem biosložky.

Převodovky

Na zahradních sekačkách najdeme mnoho různých pojezdových mechanismů. Tím nejběžnějším je klasická jednostupňová šneková převodovka se stálou provozní náplní.

Převod pohonu z motoru na převodovku zajišťuje klínový řemen, dále pak ocelový šnek a kolo se šikmým ozubením.

Ke kolům je síla přenášena hnací osou a ozubenými pastorky.

I některé levnější stroje výrobci nabízejí s vícerychlostní převodovkou. Kvalitní sekačky s obyčejným pojezdem stojí zpravidla okolo 10 000 Kč.

Složitější systém představuje kuželový variátor pracující na principu prokluzování dvou kol v olejové lázni – velkou výhodou je variabilita rychlosti a neúnavnost zařízení při náročnějším nasazení. Takto vybavené stroje přijdou na minimálně 25 000 Kč.

Nejmodernější zařízení představuje hydropohon. Samomazné čerpadlo oleje pumpuje kapalinu do pístů hydromotoru, přičemž průtok je ovlivněn šoupátkem. Tuto techniku montuje na své profesionální stroje Honda, jde o řady HRH a HRD. Taková sekačka stojí kolem 40 000 Kč.

Foto archiv firem a Shutterstock