Bez černý (Sambucus nigra L.) roste jako rozkladitý keř na okraji smíšených lesů, na mezích, podél potoků, remízků i na rumištích v blízkosti obydlí. Lidově se označuje jako bezinky, kozičky, bezoví, psí bez i dalšími názvy. Je velmi nenáročný, kromě zastíněných stanovišť se mu daří všude, nejlépe roste v písčitohlinitých půdách.

Kulturní odrůdy bezu dávají skvělou úrodu

Je samozřejmé, že nejčastěji sbíráme zdravé a léčivé květy a plody v přírodě. Je však nutno důrazně připomenout, že kulturní odrůdy poskytují podstatně kvalitnější květy i plody než plané formy bezu černého. U nás se zatím nejvíce rozšiřují odrůdy ’Sambo’ a ’Haschberg’.
Plody sklízíme ve druhé polovině září, vydrží dlouho na stromě.

Sambo

Odrůda byla vyšlechtěna na Slovensku a do sortimentu je zařazena od roku 1983. Keř nebo menší strom dorůstá do výšky 5–7 m. Vzrůst má středně bujný, habitus koruny vytváří vzpřímený, později se větve ohýbají. Starší větve mají barvu světle hnědou, mladé výhony jsou zelené až našedivělé, s větším množství lenticel (průduchů).

 • Vrcholičnaté květenství má pětičetné, ploše miskovité oboupohlavní květy, které kvetou v červnu a v červenci, vytvářejí mnoho pylu a jsou opylovány hmyzem.
 • Plodem je velká, lesklá, kulatá peckovice, souplodí je kompaktní. Slupka je červeně purpurová až černá. Dužnina je tmavě červená, šťavnatá, šťáva intenzivně barví. Chuť je typická pro černý bez.
 • Plodnost odrůdy je velká a pravidelná.
 • Odolnost proti nízkým teplotám je střední, proti napadení virovými a fytoplazmatickými chorobami je nízká.

Plody sklízíme ve druhé polovině srpna. Důležité je, aby nebyly přezrálé. Souplodí odstřihujeme s co nejkratší stopkou.

Haschberg

Odrůda pochází z Rakouska, v našich podmínkách se pěstuje od roku 1970. Keř nebo menší strom dorůstá výšky 5–6 m. Vzrůst má středně bujný, v plodnosti slabší, korunu vytváří vzpřímenou, později mírně rozložitou. Starší větve mají kůru světle hnědou, mladé výhony jsou zelené až našedivělé, s větším množství lenticel.

 • Vrcholičnaté květenství je až 18 cm široké, má pětičetné, ploše miskovité květy. Oboupohlavní květy kvetou v červnu, vytvářejí mnoho pylu a jsou opylovány hmyzem. Odrůda je téměř samosprašná.
 • Plod je lesklá, kulatá peckovice, souplodí je většinou kompaktní. Slupka je červeně purpurová až černá. Dužnina je tmavě červená, šťavnatá. Odrůda má osobitou chuť.
 • Plodnost je střední, pravidelná.
 • Odolnost proti nízkým teplotám je střední.
 • Tento bez je citlivý na virové a fytoplazmatické choroby.

Prořezávaný bez plodí více

Pokud keře bezu vysazujeme, dodržujeme vzdálenost 4,5–5,5 m. Bez plodí na jednoletých výhonech, proto musíme každoročně odstranit dvouleté odplozené výhony, nejlépe ihned po sklizni. V podmínkách naší republiky lze získat z jednoho keře až 25 kg ovoce. Při kontrolovaném řezu a vhodné výsadbě jej můžeme využít pro pěstování ve větších výsadbách.

Bez jako okrasná dřevina

Pokud chceme využít bez černý jako okrasný keř, najdeme odrůdy s netradičním zbarvením listů a květů.

 • Tmavě červené listy a růžové květy, dokonce vonící podobně jako citron, má třeba odrůda ’Red Holy’.
 • Pro odrůdu ’Black Beauty’ jsou zase typické růžové květy a vínové listy stejně jako pro ’Black Lace’.

Použití květů, listů a ostatních části rostliny je u těchto odrůd stejné jako u běžného bezu černého.