Plocha pokrytá štěrkem, kameny, oblázky či mulčovací kůrou je na údržbu i závlahu méně náročná než trávník. A pokud je doplněná vhodnými druhy rostlin, vypadá zajímavěji než jednotvárný zelený porost i než mnohé záhony s odkrytou půdou, které musíme pracně stále zbavovat plevelů. Výsadba ve štěrku nebude v budoucnu potřebovat téměř žádnou péči, stačí jen stříhat bylinky dle potřeby, a vyplít pár rostlinek, které vyklíčí z větrem přinesených semínek. Listí z něj na podzim shrábneme, vysajeme nebo sfoukneme fukarem. Záhon je ovšem třeba dobře připravit a předem zabránit plevelům, aby se na něm rozrůstaly. Vybírat můžeme z nesčetného množství barev i tvarů štěrku, kamenů i oblázků. Poslouží i silnější vrstva mulče sama o sobě, stoprocentní bariéru proti plevelům tvoří v kombinaci s netkanou textilií - ale pozor na to, že rostlin yse v ní nemohou rozrůstat a půdu může až příliš dusit. Samotná silná vrstva mulče je vhodnější.

Spodní bariéra proti plevelům

  • Odstraníme vrchních 20 cm půdy a na dno vzniklé prohlubně položíme mulčovací textilii (alternativou je karton, který se časem rozloží, diskutabilní je ovšem obsah škodlivých látek).
  • Na okrajích budoucího záhonu textilii vyvedeme až na povrch a zajistíme ji vhodným okrajem (dřevěným, kamenným). Vznikne tak vanička, do které plevele nebudou mít přístup. Větrem zavátá semena se uchytí jen výjimečně.
  • Záhon naplníme směsí zeminy obohacené trochou kompostu a hrubým pískem či keramzitem.
  • Záhon osadíme vhodnými trvalkami, poté povrch poklademe štěrkem či oblázky.

Svrchní bariéra proti plevelům

  • Budoucí záhon zkypříme a přidáme do něj hrubý písek či jemný štěrk, aby substrát dobře propouštěl vodu.
  • Poté plochu pokryjeme mulčovací textilií.
  • Sazenice rostlin sázíme do otvorů, které snadno nastříhneme ve tvaru kříže.
  • Nakonec povrch textilie poklademe dekorativním povrchem – štěrkem, kamínky, oblázky.

Rostliny můžete pěstovat také v nádobách, na štěrku nebotřebují podmisky

Nevýhodou svrchní bariéry je, že vysazené rostliny se samy nemohou množit oddenky ani semeny. Můžeme však výhonům pomoci: nastříhneme textilii pod nimi a uchytíme je k zemi – rostliny se hřížením rozmnoží. Textilii také můžete celou časem odstranit, po pár letech již vytrvalé plevele pod ní ztratily sílu.

Druhy rostlin vhodné pro štěrkové záhony

Štěrková vrstva chrání krčky rostlin proti přemokření a jejich kořeny zároveň chrání proti náhlými výkyvům teplot i vlhkosti. Proto se ve štěrku daří na vláhu nenáročným rostlinám. Patří k nim především levandule, šalvěj, šanta, mateřídouška, rozchodník, lomikámen, devaterník, svatolina, šater, pryšec chvojka, úrazník, netřesk, popenec, okrasné traviny; vybírat můžeme z velkého množství suchomilných trvalek a skalniček i aromatických bylinek, a nebát se ani nezvyklých kombinací, napříkald s vytrvalou zeleninou, jako je mangold.