Zahrádka je prostor, kde máte kousek přírody. Většina lidí ale nemá na „zelený ráj“ dostatek času. Patříte mezi ně? Pak vsaďte na bezúdržbovou zahradu, která vypadá upraveně, aniž byste museli každý víkend „klečet“ u záhonů nebo sekat trávu. Nejlepší je, když vám bezúdržbovou zahradu navrhne zkušený zahradní architekt, který zváží osvit, složení půdy a povětrnostní podmínky vašeho pozemku. Podle těchto kritérií pak vybere nenáročné rostliny, které budou dělat parádu, aniž by na vás kladly abnormální nároky.

Ve videu můžete získat tipy na nenáročné trvalky na slunce:

Zdroj: Youtube

Dynamika prostoru

Nemáte chuť, čas a ani peníze na odborníka? Pak si můžete takovou „zelenou oázu“ vybudovat sami. Důležité je, abyste zvolili jednoduché členění zahrady, které zajistí, že zahrada bude vypadat celistvě. Zahradní architekti často s oblibou kombinují „neživé“ a živé materiály, které vytváří kontrast a dynamiku prostoru. Používají například dlážděné cestičky, které osází zelení. Útulnost zahradě dodají i dominantní prvky, například tvarované balvany, skulptury, pergoly, treláže či palisády.

Prověření půdy

Abyste si pořídili tu správnou bezúdržbovou zeleň, potřebujete znát složení půdy. Využít můžete hned několik možností: Buďto si za pár korun koupíte Ben test půdní pH. Testovací vzorek zeminy nasypete do kádinky, zředíte destilovanou vodou a doplníte dvěma různými roztoky. Podle barevné stupnice pak zjistíte kyselost půdy.

Populární je i využití lakmusového papírku, kdy se odebere zemina a nalije se na ní trojnásobné množství destilované vody. Směs se promíchá (případně protřepe) a nechá ustálit. Výluh se slije do čisté zkumavky, kde podle lakmusového papírku zjistíte výsledek. Červená barva signalizuje kyselou půdu a modrá zase zásaditou. A budete mít hned jasno.

Bezúdržbové rostliny

V případě osázení bezúdržbové zahrady platí: méně rostlin, méně starostí. Při volbě zeleně vsaďte na odolnější druhy, které přežijí mráz. Určitě se vyhněte letničkám, které bývají náročnější na péči. Nevhodné jsou i rychle se množící rostliny. Pokud ovšem nechcete mít na zahradě malou džungli. Do kyselé půdy se hodí rododendrony, vřesovce, řebčík kostkovaný, kamélie, hortenzie, bobkovišeň lékařská nebo skimie. Do zásaditého podloží zase dobře padnou plaménky, mochna husí, pomněnkovec, čemeřice a karafiáty. Mezi bezúdržbové stromy a keře patří Cypřišek Ellwoodii, Cypřišek tupolistý, smrk conica, smrk ztepilý, jalovec, mahónie, skalníky či pěnišníky.

Tentokrát bez plevele

Abyste nemuseli zbytečně válčit s plevelem, při osázení plochy použijte geotextilii. Využít můžete i mulčovací kůru, oblázky nebo štěrk, které nevzhlednou goetextilii zamaskují. Přestože se těšíte, že zahrada vám nedá moc práce, zpočátku jí věnujte přeci jen nějaký čas, aby se rostlinky dobře „chytly“. Snažte se je zalévat, případně si pořiďte automatické zavlažování. Pokud chcete dodat prostoru magickou atmosféru, nechte si nasvítit stromy nebo cestičky, které po setmění působí jako z pohádky.

Cesty a cestičky

Šmrnc vaší zahradě dodáte i prací s povrchem. Rovné a mírně svažité plochy vysypte oblázky nebo štěrkem různých barev. Okolí domu zafixujte kamennou, mrazuvzdornou keramickou dlažbou. Dřevěné špalíčky využijte jako miniplot nebo obrubník k záhonům. Zútulní zahradu.

Související články

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.youtube.com