Ať už máte zahradu orientovanou na sever, nebo na vaší zahradě jen občas vznikají stinná místa, ve kterých se květinám nedaří, nevěšte hlavu. Spousta krásně kvetoucích rostlin se spokojí i s málem a stín pro ně není žádný problém. Díky našim tipům i na místech, kde řídne trávník, rozkvetou květy všech barev i velikostí.

Zdroj: Youtube

Drobné, ale nepřehlédnutelné

Kdybychom chtěli vysazovat spíše drobnější rostlinky, pak je vhodný například nenápadný jaterník. Na ten běžně narazíme i při procházce lesem, takže stín mu rozhodně nevadí. Zaujme třeba i trochu netradičním růstem, kdy se nejprve objeví jemně fialkově zbarvená kvítka a až po jejich odkvětu vyrazí také ozdobné lístky, vzdáleně připomínající jetel.

Jiným případem může být plicník, který stejně jako jaterník přináší do zahrady také výhodu v podobě léčivých účinků. Na jeho květy se můžeme těšit již brzy zjara a díky šíření pomocí podzemních odnoží budeme každé jaro objevovat plicník na dalších a dalších místech stinné části zahrady.

Fuchsie a čechravy pro milovníky změny

Exotické a mnohdy i dvoubarevné květy jsou výsadou krásných fuchsií, jejichž pěstování je možné jak na záhonku, tak i v květináči. Máte-li rádi různorodost, jen těžko byste hledali vhodnější rostlinku. Podle jednotlivých odrůd může jít o drobné drahokamy vaší zahrádky, ale také až o třímetrové liany, které rozhodně nikdo nepřehlédne. Zajímavá je také paleta barev, kterou její květy nabízejí.

Nemalý úspěch sklidí i některá z odrůd čechravy. Tahle vytrvalá rostlina, která je schopná dorůstat do bezmála metrové výšky, i ve stinném koutu zahrady pokvete po celé prázdniny. Některé čechravy mohou být kromě nádherného květu ozdobné také do červena zbarvenými přízemními listy.

Majestátní kapradiny nikoho neurazí

I v chladných měsících bychom chtěli, aby naše zahrada vypadala k světu, proto bychom měli sáhnout po stálezelených rostlinách mezi něž bezpochyby patří kapradiny. Je to logické, vždyť právě tyto nádherné zelené koberce najdeme hlavně v lesích, pod hustými korunami stromu. Vyhoví vkusu každého z nás, jelikož si můžeme vybrat hned z několika druhů, jež mají různé tvary i barvy listů.

Kapradina určitě neurazí nikoho a svojí klidnou majestátností zklidní i zdánlivě nesourodé prostředí. Pokud si budete chtít užít té pravé lesní atmosféry, pořiďte si rostlinku s názvem kapraď samec. To je právě ta nejčastější, kterou najdeme v běžné přírodě. Bude jí to báječně slušet třeba ve spojení s již zmiňovanými fuchsiemi nebo čechravou.
Trochu jiný charakter pak má třeba podezřeň královská. Dopřejeme-li ji vlhčí stanoviště, odmění nás nejen svěžími listy v létě, ale také jejich žlutou barvou na podzim.

Není tráva, jako tráva...

Stejně je tomu tak i s okrasnými travinami. Za zmínku určitě stojí velmi elegantní zástupce tohoto druhu rostlin - ostřice japonská. Tenhle zástupce šáchorovitých bude vděčný za každou i tu nejmenší péči a zahradě dodá dojem jisté ležérnosti, lehkosti a volnosti. Její "rozcuchané" keře dávají jasně tušit, že tady panuje svoboda. Její zelenobíle pruhované listy mohou dorůstat až do výšky čtyřiceti centimetrů. Na květy bychom ale v jejím případě měli spíše zapomenout, protože si jich pravděpodobně ani nevšimneme.

Dobrou volbou, hlavně pro ty z nás, kteří netrvají striktně na zelené zahradě, je ječmenice písečná. Jak už název napovídá, snese tato tráva jak stinná, tak i suchá písečná nebo dokonce kamenitá stanoviště. Navíc do zahrady vnese nový rozměr díky zelenomodrému nádechu svých listů i klásků. Pokud navíc zahrada leží na svahu, není o čem přemýšlet. Ječmenice dokáže zpevnit i poměrně příkrý sráz.

Vsadíte na hortenzie?

Pro zaplnění většího prostoru se samozřejmě nabízí možnost vysadit i větší rostliny. Které ale budou prosperovat ve stínu a zároveň krásně pokvetou? Pokud chceme, aby i temnější místa kvetla stejně krásně jako zbytek zahrady, neuděláme chybu, sáhneme-li po hortenzii velkolisté, která bývá obsypána nádhernými kulovitými květy. Její zvláštností je reakce na aktuální kyselost půdy, podle níž zbarvuje svoje květy.

Působí tedy podobně jako známý lakmusový papírek, který si jistě pamatujeme ještě ze školy. Nikdy tedy nemůžeme přesně vědět, čím nás tato rostlina překvapí.

Bonus nakonec: zkuste to s keřem

Milovníci žluté si přijdou na své se zákulou japonskou. Ta jednoznačně vynikne, ať už ji umístíme kamkoli, protože i když nevyžaduje přímé sluneční paprsky, bude brzy celá obsypaná žlutými květy, připomínajícími malá sluníčka. Dokáže dorůst až do výšky dvou metrů a je tak vhodná na výsadbu ke zdi nebo k jiné opoře. Zákula se bez problémů ujme své role při členění zahrady nebo jejího jasného oddělení od sousedova pozemku. A když už je řeč o keřích – nesmíme zapomenout ani na rododendrony, které nám učarují svými květy o průměru až 10 centimetrů.

Díky těmto (i dalším) rostlinám vaše zahrady nepochybně prokouknou, takže není na co čekat! Stačí jen zajít do zahradnictví a konečně oživit tmavá zákoutí zahrad.

Zdroje: plantura.garden, brigitte, zahradnictvi-floss