Většina květin má své nároky. Buďto chce slunce, anebo stín. Výživnou půdu, anebo pravidelný přísun vláhy. Pokud tyto základní znalosti pro pěstování květin nemáme, snadno se stane, že i přes naši veškerou a pečlivou péči květiny nekvetou. Existují ale daleko skromnější rostliny, které vás nebudou obtěžovat svými potřebami, a navíc i hezky pokvetou. Znáte je?

V tomto videu se seznámíte s odolnými trvalkami, které zkrášlí vaši zahradu:

Zdroj: Youtube

Trvalky jako základ zahrady

Řeč je o suchomilných trvalkách, kterým se v odborné literatuře říká xerotermní rostliny. Kvůli jejich nenáročnosti a odolnosti jsou doporučované jako základ zahrady. Nabídka suchomilných rostlin je veliká, přesto je třeba vědět, že kvetou jen od května do srpna. Proto je dobré doplnit je i letničkami, cibulovinami nebo stálozelenými keři, které dodají zahradě barvy po celý rok.

Suchomilné dřeviny i trávy

Při volbě suchomilných rostlinek se nemusíte nějak omezovat. Nádherně vypadá například třapatka nachová, trávnička, hvozdík, čistec vlnatý, levandule nebo netřesk či rozchodník. Pokud máte prostor, můžete zahradu ozvláštnit i suchomilnými dřevinami, jako jsou třeba mandloň, agáve, hlošina, tamaryšek nebo rakytník. Ten vám ještě navíc urodí spoustu zdravých plodů. Zapomínat byste neměli ani na traviny, například ovsíř, kostřavy, dochan nebo třeslici.

Klíčová je délka kořenů

Většina suchomilných rostlin má ráda teplo a slunce. Lze je zasadit na velmi slunná stanoviště. Dařit se jim bude jak v záhonu, tak i v nádobách. Aby dobře prospívaly, potřebují propustnou půdu s drenáží. Některé odrůdy upřednostňují vyloženě písčitou půdu. Klíčová je délka kořenů každé rostlinky. Některé mají delší kořeny a potřebují hlubší ukotvení, jiné zase mají drobnější základ a v půdě daleko lépe přežijí. Takovými rostlinami jsou sukulenty, netřesky či rozchodníky. Ty jsou ideální i na střešní zahrady.

Související články

Zdroje: www.floranazahrade.cz, www.szuz.cz