Pokud se vám stalo, že jste si všimli bílé plísně v květináči, raději se podívejte i na samotné květy, nemusí totiž být jen na hlíně. Na květech však už může mít černou barvu. Není na co čekat, začněte co nejrychleji jednat. Jak zlikvidovat plíseň v květináči?
Pamatujte, že se může jednat o dlouhý boj. Velmi záleží na rozšíření plísně a na druhu rostliny. Také myslete na to, že pokud se jedná o pokojovou rostlinu, plíseň se vypařuje do vzduchu a vy ji dýcháte, což rozhodně není nic zdravého. Tato plíseň se vyskytuje na místech, kde je vlhko, častější během chladných měsíců roku. Předejdete jí tak, že budete dostatečně větrat.
Jak poznat, že se jedná o plíseň a ne jinou chorobu
Pojďme se podívat na to, jak vůbec tuto plíseň poznáte. Může vypadat různě. Na každé rostlině totiž může mít jinou barvu a také může být na jiném místě. Často se tedy může stát, že se nejedná o plíseň, ale o jinou chorobu.
Bílou plíseň většinou poznáte podle šedě zbarveného povlaku, který se nachází na hlíně v květináči. Nejčastěji tato plíseň postihuje ovoce a zeleninu, ale i pokojové rostliny a jiné květiny. A když se neřeší, napadne všechny části rostliny. Pokud se dostane až na poupata, ta odumřou a nevykvetou. Plíseň je tedy nutné zlikvidovat dřív, než tam doputuje.
Plísně se můžete zbavit několika účinnými způsoby
Plísně se můžete zbavit několika způsoby. Buď ji můžete ručně odstranit, přičemž si vezmete lopatku a odeberete vrchní vrstvu hlíny, kde se plíseň nachází. Následně rostlinu několik dní nebudete zalévat, aby půda proschla. Když je ale rostlina napadená hlouběji, přesaďte ji raději do nové zeminy.
Další způsob, jak se zbavit bílé plísně, je, posypat ji skořicí. Nejprve odhrňte vrchní vrstvu a čerstvou hlínu následně posypejte mletou skořicí. Ta totiž působí jako přírodní fungicid, který zabraňuje dalšímu rozšiřování hub a plísní. S množstvím to nepřehánějte, stačí tenká vrstva. V případě potřeby proces zopakujte.
Zdroj: www.veselebydleni.cz, www.estav.cz, www.receptyprimanapadu.cz