Rajčata jsou jedna z nejpěstovanější zeleniny vůbec. Každý rok si můžete vychutnat vlastní sladkou úrodu nejrůznějších druhů a nemusíte se spoléhat na rajčata ze supermarketu. Ta jsou navíc ve velké většině chemicky zpracována.

I když rajčata jsou relativně lehká na výsadbu, úrodu by vám mohly zničit různé překážky. Jednou z nich jsou například bílé skvrny, které se objevují na listech rajčat. Co s nimi?

Video o praskání rajčat najdete na Youtube kanále ROK ZAHRADNÍKA:

Zdroj: Youtube

Bílé skvrny na rajčatech

Někdy se stane, že se na rajčatových listech objeví zažloutlé nebo bílé skvrny. Ty signalizují, že je něco v nepořádku. A ve valné většině případů to je zima a nedostatečné otužení. Tyto skvrny můžete zaznamenat, když rajčata přesadíte z tepla ven do zahrady. Rostlina prostě a jednoduše není zvyklá na chlad a vítr, kterému je venku vystavena.

Abyste těmto problémům předešli, stačí opravdu málo. Pokud chcete rajčata přesadit, jednoduše nebuďte zbrklí a jako první se podívejte na předpověď počasí. Vnímejte, jestli je venku opravdu dostatečné teplo na to, aby rajčata venku nenastydla.

Poté porovnejte váš pocit v daný den s předpovědí na týden, ideálně více týdnů dopředu. Rajčata přesazujte pouze tehdy, kdy bude venku svítit sluníčko a bude teplo.

Když už je pozdě

Pokud jste rajčata již přesadili a vidíte na jejich listech bílé skvrny, není třeba zoufat. Své rostlinky můžete zachránit. Zkrátka je důležité si pamatovat, že rajčatům se nejlépe daří v teple. Proto je přikryjte bílou textilií, než se opět oteplí.

Chraňte rajčata před větrem a sazenice připevněte k opoře. Tím zabráníte prasklinám a polámání. Aby vaše rajčata nebyla napadena škůdci, raději pohnojte půdu ještě předtím, než rostlinu přesadíte. Po těchto krocích by vaše rajčata měla krásně a bez problémů vyrůst, a vy se tak můžete těšit z bohaté úrody.

Praskání rajčat

Všimli jste si někdy, že vám rajčata začínají praskat? Pokud uvidíte prasklinu na již zralém rajčeti, většinou se jedná pouze o kosmetickou vadu. Neznamená to tudíž, že se rajče nedá konzumovat. Pokud vám ale rajčata praskají, když jsou ještě zelená a nedozrálá, je třeba, abyste je okamžitě odstranili.

Je totiž opravdu vysoká pravděpodobnost, že než dozrají, budou napadena plísní. Příčin může být mnoho, ale tou nejčastější je nepravidelné a nerovnoměrné zalévání. Když rajčata zalijete až moc velkým množstvím vody najednou, velice rychle nabobtnají. Jejich slupka se tak nebude moci přizpůsobit náhlému objemu, a tudíž začne praskat.

Související články

Zdroje: zahradkaruvrok.cz, www.hornbach.cz