Bledule jarní patří mezi rostliny chráněné a jedovaté
Zdroj: / Shutterstock.com

Bledule jarní: Jak z nich vytvořit nádherný koberec na vaší zahradě?

Začíná kvést často již v únoru sněhobílými baňatými korunami zvonkovitého tvaru, které na okrajích lemují žlutozelené skvrnky, a pokračuje až do dubna. Bledule jarní může být 10 až 30 cm vysoká, každý stvol stočený nahoře do obloučku nese jeden květ.

Bledule jarní (Leucojum vernum) zdobí na jaře vlhké lesy kopcovitých oblastí, pahorkatin a vysočin. Rostou na mnoha místech v Čechách, na severu od Krušných hor, přes Středohoří, Krkonoše, hojná je ve východních Čechách, na Olomoucku a na mnoha dalších místech celé republiky. Krásné květinové koberce vytváří hlavně v nivách menších toků. Patří mezi rostliny chráněné a jedovaté.

Bledule může být 10 až 30 cm vysoká Bledule může být 10 až 30 cm vysoká Zdroj: / Shutterstock.com

V přírodě se lze také setkat s méně známou a ještě vzácnější, kriticky ohroženou bledulí letní (Leucojum aestivum). Ta má květy menší, seskupené na velmi vysokém stonku v malém květenství, okolíku. Každý stonek nese tři až sedm kvítků. Kvete sice později než bledule jarní, ale navzdory názvu dříve než v létě – obvykle v dubnu až květnu.

Bledule letní (Leucojum aestivum) Bledule letní (Leucojum aestivum) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bledule potřebují k růstu vlhkou, nejlépe podmáčenou půdu. Snášejí i téměř trvalé zamokření. Svědčí jim polostín až stín, nejlépe podobně jako v přírodě pod listnatými stromy, které na jaře propouštějí dostatek vzácného slunce. Na zahradě se jim výborně daří v přirozené či uměle vytvořené mokřince a v kypré a výživné půdě.

Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní (Leucojum vernum) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cibulky obou druhů bledulí se dají koupit, naopak z přírody bychom je nikdy vyrýpávat neměli, byť to na některých lokalitách vypadá, že jsou jich tam celé lány. Sázejí se do hloubky 7–10 cm. V zahradách se u nás častěji pěstují bledule jarní.

Bledule roste na mnoha místech v Čechách Bledule roste na mnoha místech v Čechách Zdroj: / Shutterstock.com

Bledule se množí nejčastěji dceřinými cibulkami, které oddělíme, pokud po odkvětu celý trs vyryjeme. Stejně jako u sněženek nesmíme nechat cibule zaschnout. Pokud kvetoucí rostliny na jaře opylí hmyz, můžeme vyzkoušet i výsev.

Zdroj: pladias.czbotany.cz

Akční letáky