Okrasné bodláky patří k rostlinám, které jsou jako stvořené do smíšených výsadeb. Samy vypadají zajímavě, ale příliš ostnatě. Ovšem například v kontrastu ohnivě zbarvenými řebříčky nebo s jemnými okrasnými trávami je výsledek okouzlující. Výhodou okrasných bodláků je, že jsou dekorativní i na podzim a v zimě. Nejprve sytí motýly a včely, na semínkách si pak pochutnají ptáci.

Modravé máčky

Bodlákovitá rostlina zdobí záhon od května do července šedomodrým květenstvím, zajímavá je i celá struktura, která krásně kontrastuje s měkčími tvary sousedů. Atraktivní je i poté, co uschne, proto ji seřezáváme až na jaře. Hodí se i do suchých vazeb.

  • Mezi nejatraktivnější patří přes metr vysoká, stříbřitá máčka obrovská (Eryngium giganteum), která je sice spíše dvouletkou či krátkověkou trvalkou, ochotně se však přesévá.
  • Vůči suchu je mimořádně odolná pyrenejská máčka Eryngium bourgatii, do 40 cm vysoká trvalka.
  • Až metr vysoká je máčka plocholistá (Eringium planum).

Statné bělotrny

Bělotrn modrý (Echinops ritro) i bělotrn banátský (Echinops bannaticus) jsou statné, přes metr vysoké bodlákovité trvalky, kvetoucí v červnu a červenci a často znovu na podzim. Zahradní kultivary mají květenství sytě, výrazně modrá, což z naprosto nenáročných bělotrnů činí velmi atraktivní součást suchomilných výsadeb.