obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bodláky na zahradu patří. Jsou ideální do suchomilných výsadeb

Dekorativní zahradní bodláky jsou rostliny výjimečného vzhledu. Jejich ocelově modré či šedé květenství dodá trvalkovým výsadbám neotřelý půvab. Jsou odolné a nenáročné, ideální do suchomilných seskupení.

Okrasné bodláky patří k rostlinám, které jsou jako stvořené do smíšených výsadeb. Samy vypadají zajímavě, ale příliš ostnatě. Ovšem například v kontrastu ohnivě zbarvenými řebříčky nebo s jemnými okrasnými trávami je výsledek okouzlující. Výhodou okrasných bodláků je, že jsou dekorativní i na podzim a v zimě. Nejprve sytí motýly a včely, na semínkách si pak pochutnají ptáci. 

Bělotrn banátský a řebříček bertrám Bělotrn banátský a řebříček bertrám Zdroj: Shutterstock.com / mcajan

Modravé máčky

Bodlákovitá rostlina zdobí záhon od května do července šedomodrým květenstvím, zajímavá je i celá struktura, která krásně kontrastuje s měkčími tvary sousedů. Atraktivní je i poté, co uschne, proto ji seřezáváme až na jaře. Hodí se i do suchých vazeb.

Máčky se skvěle doplňují s okrasnými trávami, například kavylem Máčky se skvěle doplňují s okrasnými trávami, například kavylem Zdroj: Shutterstock.com / J Need

  • Mezi nejatraktivnější patří přes metr vysoká, stříbřitá máčka obrovská (Eryngium giganteum), která je sice spíše dvouletkou či krátkověkou trvalkou, ochotně se však přesévá.
  • Vůči suchu je mimořádně odolná pyrenejská máčka Eryngium bourgatii, do 40 cm vysoká trvalka.
  • Až metr vysoká je máčka plocholistá (Eringium planum). 
bělotrn modrý, Echinops ritro, odrůda 'Veitch's Blue bělotrn modrý, Echinops ritro, odrůda 'Veitch's Blue Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Statné bělotrny

Bělotrn modrý (Echinops ritro) i bělotrn banátský (Echinops bannaticus) jsou statné, přes metr vysoké bodlákovité trvalky, kvetoucí v červnu a červenci a často znovu na podzim. Zahradní kultivary mají květenství sytě, výrazně modrá, což z naprosto nenáročných bělotrnů činí velmi atraktivní součást suchomilných výsadeb.

Akční letáky