Venkovní bramboříky si se zimou opravdu těžko hlavu nedělají. Přečkají i v nehostinných podmínkách a při rozkvétání jim nevadí ani zbytky sněhu na záhonech. Mohli bychom si přát ještě něco víc? Překrásná barva třeba bramboříku nachového nedovolí nikomu jeho květy přehlédnout. Jejich pěstování není náročné a nepotřebují proto zvlášť zkušeného zahrádkáře.

Na to, jak krásně kvete brambořík nachový, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Vysazujte je v pozdním létě nebo na podzim

Pro zájemce o pěstování této zdánlivě prosté, ale také nádherné rostliny, je důležitou zprávou, že právě začátek podzimu je ideální dobou, kdy bychom měli jejich hlízy sázet do země. Pokud všechno uděláme správně, pokvete pak již v předjaří, jakmile se příroda začne probouzet ze zimního spánku. Bramboříky budou mezi prvními, kteří se proberou k životu. Nejčastěji se u nás ve venkovních podmínkách pěstují brambořík jarní a břečťanolistý a také vzácný brambořík nachový (pozor, v přírodě je chráněný!).

Chtějí lehkou půdu a polostín

Pro výsadbu této rostliny budeme potřebovat v ideálním případě hlinitopísčitou humózní půdu s příměsí rašeliny a místo, které bychom mohli označit jako polostinné. Nesnáší přemokření, a na to bychom také měli pamatovat, není proto problém vysadit jej třeba pod stromem. Přípravu půdy nepodceňujme, jako u každé jiné rostliny je i zde důležitým prvkem životního prostředí rostliny a rozhoduje o tom, zda se jí bude dařit nebo ne.

Ne hluboko, ne mělce

Hlízy bramboříků vysazujeme na podzim a je třeba pro ně připravit jamku hlubokou asi šest centimetrů. Hlízami brambořík můžeme množit tak, že je rozdělíme na dvě části a každou zasadíme samostatně. Po vysazení je třeba brambořík pravidelně zásobovat vodou. Slovo pravidelně je velmi důležité, protože v první fázi může být problémem jak přílišné sucho, tak ale i přemokření. Dobře usazená rostlina se potom již se suchem vyrovná mnohem snáze. Při výsadbě si dávejme pozor na domácí zvířata – hlízy bramboříků jsou jedovaté.

Roznoží se sám

Jakmile bude zasazeno, kromě jemné zálivky, se kterou také můžeme brzy přestat, nepotřebuje od nás brambořík vlastně už vůbec nic, kromě klidu. Ten bychom mu rozhodně měli dopřát. Nebojme se nechat všechno v jeho režii, většina druhů se pak sama postará o rozmnožování semeny, a tak budeme mít po několika letech z několika vysazených hlíz záhonek pokrytý bramboříkovým kobercem. Znamená to ale vydržet a nesnažit se kypřit půdu kolem rostlinek. Právě tam budou po čase vypadaná semínka, jejichž růst bychom tak jen zastavili.

Zdroje: nkz, sazenicka, living.iprima