Moje maminka vždycky říkala, že brambory se nikdy nepřejí. Tenkrát jsem se jí smála, ale s odstupem času uznávám, kolik je v té větě moudra. Tato základní potravina je víc než dar. Stojí jen pár korun a přitom je zásobárnou širokého spektra vitaminů, na dlouho zasytí a k tomu všemu je prostě chutná. Brambory si můžeme dopřát každý den a vždy z nich vykouzlíme originální pokrm – nejen přílohu, ale i hlavní chod či dezert. Díky absenci lepku jsou vhodné i pro celiaky.

Jedlý poklad Inků

Brambor neboli lilek brambor, je, jak už název napovídá, rostlina lilkovitá. Ze své domoviny – Jižní Ameriky, kde je Inkové pěstovali již 200 let př. n. l. – se do Evropy dostaly až v první polovině 16. století se španělskými dobyvateli. A i když byly zpočátku přijímány se značnou nedůvěrou, od 17. století se postupně stávaly plodinou, která zachraňovala lidi před hladomorem, který tehdy Evropany často sužoval.

Na českém území jim otevřela cestu k popularitě osvícená panovnice Marie Terezie. Dá se jednoznačně říci, že brambory jsou čtvrtou nejvýznamnější potravinářskou plodinou na světě po kukuřici, rýži a pšenici, a to jak z hlediska pěstovaných ploch, tak i celkové produkce. Patří zkrátka mezi potraviny, které změnily svět.

Plnohodnotná strava

Málokterá potravina nabízí tak komplexní složení, jako obyčejná bramborová hlíza. „Podle dietologů představuje zdravá strava vyvážené zastoupení tří hlavních složek – sacharidů, tuků a bílkovin, přičemž více než polovina energetického příjmu by měla být hrazena sacharidy, méně než jedna třetina tuky a kolem 15 % bílkovinami. Tomu brambory zcela odpovídají.

Podle odrůdy, termínu sklizně i délky a způsobu skladování obsahuje hlíza brambory zhruba 80 % vody a 20 % sušiny. Tu tvoří zejména sacharidy (11 – 18 %), dusíkaté látky (2 %) a minimum tuků (0,1 %). Bramborová bílkovina patří mezi nutričně nejhodnotnější právě pro vysoký obsah esenciálních aminokyselin. A k tomu přidejme minerální látky, jako je například draslík, mangan, zinek, železo, nebo vitamíny, například C a skupiny B. Mohl bych také hovořit o sytícím efektu v návaznosti na přijaté nízké množství energie a podobně,“ říká předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček, který má brambory „na talíři“ už více než čtvrt století.

Jeho život je spjatý s venkovem a hospodářstvím. A v něm samozřejmě brambory nemohly chybět. A tak není divu, že se jim věnuje i profesně. Přesto se mu nikdy nepřejedly. „Vaření mi sice moc nejde, ale pokud si mohu vybrat přílohu, dávám obvykle bramborám v jakékoli formě přednost – k vepřové pečeni bramborový knedlík, k rybě vařené, ke karbanátku nebo líčkám bramborovou kaši, ke steaku šťouchané s cibulkou,“ říká.

Čech sní tři čtvrtě metráku ročně

A podobně jsou na tom mnozí Češi. Každý jich v průměru sní za rok 60 až 65 kilogramů. Oproti okolním zemím je naše spotřeba vyšší. „Na druhé straně i u nás pozorujeme určitý trend poklesu spotřeby brambor „ve slupce“ a nárůst spotřeby výrobků z nich – polotovarů a příloh, které lze rychle připravit třeba v mikrovlnce. To je cesta pro domácnosti, které v dnešní době stále více bojují s nedostatkem volného času,“ říká Josef Králíček.

Česká kvalita

Brambory u nás dávno zdomácněly a v našich klimatických podmínkách se jim daří hlavně na Českomoravské vrchovině. „Aktuálně se u nás brambory všech užitkových směrů pěstují na osmadvaceti tisích hektarech. Bohužel jejich plocha v posledních letech stagnuje, nebo i mírně klesá. V Česku je zhruba sedm set producentů. To však nepočítáme ty stovky zahrádkářů, kteří je pěstují pro sebe a nejbližší okolí. Od drobných pěstitelů pochází celá třetina u nás vypěstovaných hlíz konzumních brambor,“ podotýká předseda Českého bramborářského svazu..

Stovky odrůd

Ve světě se lze setkat asi s 250 druhy brambor. Pokud se zaměříme na konkrétní odrůdy, jejich počet jen v Evropě stoupá k půl druhému tisíci. Najít tu nej je víc než složité. „Každá odrůda je originál, má svého šlechtitele a je právně chráněna. Nemusíme skrývat, že i zde je velká konkurence. Obecně lze říci, že rozhodující význam má asi dvacet odrůd, které jsou pěstovány na významnějších plochách – stovkách hektarů. Za zmínku stojí například z velmi raných Monika, Ranomi, Rosara a Sunita, z odrůd s delší vegetační dobou Antonia, Belana, Dali, Gala, Adéla a Laura,“ vyjmenovává Josef Králíček

Který typ brambor vybrat?

Pokud se nechystáte brambory pěstovat, ale jste pouhým konzumentem, pravděpodobně pro ně zamíříte do supermarketu nebo ještě lépe k lokálnímu prodejci. Nejprve je třeba rozmyslet, co chcete z brambor vařit. „Rané brambory, které nemají uzavřenou slupku, jsou vhodné k okamžité spotřebě. Ty pozdní, konzumní, pak musejí být označeny varným typem,“ radí Josef Králíček.

VARNÉ TYPY BRAMBOR

Zdroj: Youtube

Typ A jsou brambory pevné na skus, drží tvar, nerozvaří se, jsou vhodné do salátů nebo pro vaření ve slupce či pečení v troubě.

Typ B se využívá k univerzálnímu vaření a v obchodě jsou v nabídce nejčastěji. Připravují se z nich přílohy, lze je přidávat i do polévek. Jsou přirozeně moučné, o něco měkčí než A.

Typ C se rozvaří, jsou velmi moučné a ideální na přípravu kaše či těsta a také na bramboráky.

Český bramborářský svaz

Dobrovolný spolek pěstitelů, zpracovatelů a obchodníků s bramborami, který obhajuje jejich oprávněné zájmy, byl založen v roce 1993. Jeho hlavní činností je poradenství, informatika a propagační činnost. Je členem významných domácích i zahraničních institucí v zemědělském oboru.

Úzce spolupracuje s ministerstvem zemědělství a dalšími orgány státní správy. Během roku pořádá řadu bramborářských akcí pro nejširší veřejnost. Tou nejvýznamnější budou i letos bramborářské dny, jejichž 33. ročník se uskuteční 19.–21. 10. v Havlíčkově Brodě. Více na cbshb.cz.

Související články

Zdroj: časopis Receptář