Hodí se mít vedle jahod také řádek brambor?

Pěstování jahod není žádné kouzlo, a to stejné platí o bramborách. Prostě je potřeba vědět, co která plodina potřebuje, na co trpí a co jí nejlépe vyhovuje. Proč by nás mělo ale zajímat, zda jsou brambory vedle jahod?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Jak na pěstování jahod vám poradí autorka příspěvku z YouTube kanálu ZAHRADA PRO RADOST. Se zahradničením má bohaté zkušenosti a názorně vám ukáže, jak se na jaře postarat o jahodníky.

Zdroj: Youtube

Co je doprovodná výsadba?

Je to jednoduše kvůli tomu, že ne všechny rostliny se k sobě hodí, a naopak jiné zase ze své blízkosti nebývale prospívají. Nejde rozhodně o nějakou novinku. Tyto vhodné a nevhodné kombinace rostlin se v zemědělství i zahrádkaření používají už nesmírně dlouho a jedním z nejzajímavějších příkladů jsou například tisíceleté zkušenosti s pěstováním rýže v Číně společně s druhem Azolla filiculoides. Díky této kombinaci se rýži daří a plodí víc.

Nebo takzvané tři setry čili tři plodiny, které původní obyvatelé Střední Ameriky pěstovali společně pro vyšší výnos. V jejich případě šlo o luštěniny, slunečnice a dýně. Slunečnice přilákala včely a poskytla oporu pro luštěniny. Dýně zas pokryla půdu a zajistila pomalejší odpařování vláhy.

Vzájemně si rostliny nekonkurují, a dokonce mají ze své přítomnosti užitek, a právě o tom je doprovodná výsadba za anglického „Companion gardening. To je dobré zmínit především proto, že u nás je tato metoda známá jen velmi málo, ale anglicky psaných textů najdete mnoho, pokud budete hledat další informace o tom, co s čím sázet.

Rostliny, které se tímto způsobem pěstují, se mohou také navzájem chránit tím, že odpuzují konkrétní škodlivý hmyz a podobně. Záhon pak vypadá poměrně zvláštně, protože se v něm střídají řádky kvetoucích bylinek či afrikánů, ale znalí nedají na tyto kombinace dopustit. Vzniká tak navíc prostředí s různými druhy, což je přirozenější a v mnoha ohledech také ekologičtější než jednodruhové záhony či celé lány.

A jak je to s bramborami a jahodníky?

Obě rostliny mají rády mírně zásaditou půdu i mulčování slámou, takže dává smysl pěstování na stejném místě, nicméně obě rostliny může napadnout takzvané Verticiliové vadnutí. To způsobuje houbová choroba, která často napadá jahodníky, ale i mnohé další rostliny, někdy se uvádí až 300 druhů. Bohužel, proti této houbové chorobě není účinný postřik, zahrádkáři si pouze mohou vybrat lépe odolné odrůdy zeleně.

Brambory a jahodníky tak nejsou vyloženě nevhodné a zakázané rostliny, ale pro vyšší riziko výskytu této nemoci se spíš doporučuje nepěstovat je vedle sebe.

K bramborám se nejlépe hodí luštěniny, kukuřice, saláty a pro zvýšení ochrany brambor je ideální také česnek, afrikány, křen nebo lichořeřišnice.

Jahody budou nejvíce profitovat ze salátů a bylinek jako je tymián či kopr. K jahodníkům se také hodí česnek, cibule i pažitka nebo keříčková fazole.

Související články

Zdroje: epicgardening.com, thespruce.com