Brambory je výhodné sázet naklíčené
Zdroj: FotoDuets / Shutterstock.com

Kdy sázet brambory? Jak připravit půdu při klasickém pěstování?

Sklidit si vlastní mladé brambory a uvařit je na loupačku je pěstitelské i kulinářské potěšení. Proto je rádi pěstujeme – a nemusí jít o pole, stačí záhonek.

Brambory vysazujeme podle průběhu počasí a lokality nejčastěji od začátku dubna až do poloviny května do mělkých brázd asi 30 cm od sebe. Nejvhodnější vzdálenost řádků při domácím pěstování je 70 cm.

Bohatou úrpdu brambor zajistí kvalitní půda a hojné hnojení Bohatou úrodu brambor zajistí kvalitní půda a hojné hnojení Zdroj: Denis Pogostin / Shutterstock.com

Brambory lze u nás pěstovat na zahrádkách v kterémkoli klimatickém regionu. Vyhovují jim chráněné polohy, nevhodné pro pěstování jsou jen těžké zamokřené půdy. Vyžadují lehčí až středně těžké humózní půdy, nejlépe písčité až hlinitopísčité. Ze živin jsou náročné především na draslík.

 

Výsadba na připravené záhony

Půdu je ideální připravit již na podzim. Osvědčené je důkladné zrytí a zapravení chlévského hnoje, případně kompostu. Zpracování půdy má pro brambory rozhodující význam, protože vyžadují půdu kyprou, přílišné utužení se následně projeví v menším výnosu. Na jaře před výsadbou v době, kdy záhony kypříme a vláčíme, využijeme i průmyslová hnojiva, a to síran amonný, superfosfát a síran draselný v dávkách 30, 50 a 40 g na 1 m2.

Akční letáky