Pokud má vaše broskev pokroucené listy, které žloutnou, nejspíš je napadly nepříjemné mšice. Nenechte vzít stromu sílu a začněte proti nim co nejdříve bojovat. Jde to i přírodními prostředky bez chemie.
Mšice jsou častým a nechtěným postrachem každé zahrady. Rychle se množí, různě se přesunují na nové hostitele a bohužel se to týká i dřevin. Poškozují je vysáváním šťáv, což způsobuje jejich postupnou deformaci a zpomalený růst.
Které mšice obtěžují broskvoně
Broskvoně většinou napadá mšice švestková, plamenová a hnízdotvorná. Listy napadeného stromu se postupně svinují, krabatí, žloutnou a napadené letorosty postupně usychají. Také na nich nedochází k tvorbě květů a v příští sezóně bývají neplodné. Početné kolonie mšic bývají často pokryty bílými voskovými výpotky.
Broskvoně většinou napadá mšice švestková, plamenová a hnízdotvorná.
Mšice snadno přezimují
Protože mšice patří mezi vícegenerační predátory, velice jednoduše přežijí zimu. Na jaře v období rašení se z jejich nakladených vajíček začnou líhnout noví jedinci. Jedná se o samičky, které tvoří další a další generace.
Okamžitě zasáhněte
V počátcích lehčího napadení můžete mšice vymýtit odstraněním napadených letorostů nebo jejich vrcholů. Jakmile je však strom silně napaden, je nutné zabojovat vhodným postřikem. A to nejen jednou, ale opakovaně, dokud škůdce naprosto nevymizí.
Úderný je česnek s chilli
Mšice doslova nenávidí některé vůně a štiplavé látky. Vyrobte si proto účinný přírodní postřik ze surovin, které máte jistě doma.
Co budete potřebovat:
- 1 hlavičku česneku
- 1 lžičku chilli papriček
- 3 velké hrsti čerstvé máty
- 1, 5 l vody
Postup výroby:
Připravenou mátu rozmixujte a dejte do hrnce. Přidejte chilli papričky, zalijte vodou a přiveďte k varu. Poté hrnec stáhněte a do připravené směsi rozmáčkněte česnek, který je přímo nabitý ochrannými látkami, a to i na houbové choroby. Aby o ně nepřišel, nesmí se vařit.
Do připravené směsi rozmáčkněte česnek, který je přímo nabitý ochrannými látkami.
Vzniklý roztok nechte louhovat do druhého dne a přeceďte ho, aby neobsahoval žádné kousky. Aplikujte ho na postižená místa pomocí postřikovače. Výluh nanášejte i na spodní části listů a postřik provádějte nejlépe hned brzy ráno. Vždy se vyhněte prudkému slunnému počasí nebo dešti.
Mrkněte na video, jak je výroba domácího postřiku jednoduchá:
Zdroje: www.pest.bigbadmole.com, www.agromanual.cz, www.dvorakasyn.cz