obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bršlice kozí noha: plevel, listová zelenina i okrasná rostlina

Listy bršlice se již rozvíjejí na loukách i pod stromy. Časně zjara jsou křehké, chutné a plné blahodárných látek. Ze záhonů je třeba bršlici vyhnat, zároveň ji však můžeme využít jako jarní zeleninu.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria), zvaná též kyselá tráva, je považována za celkem úporný plevel. Je pravda, že na záhoně bude květiny i zeleninu mocně utlačovat a jejích dlouhých oddenků není snadné se zbavit. Pomohou rycí vidle a důkladné mulčování, včasné pletí.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) Zdroj: Shutterstock.com / Manfred Ruckszio

Ale byla by škoda zbavovat se jí na celé zahradě. Například v louce pod stromy vytvoří pěkný zelený porost, propsívá i ve stínu. Vyšlechtěny jsou dokonce okrasné variety s panašovanými listy. A pokud jí chceme zabránit v květu a tvorbě semen, její křehké lodyhy se velmi snadno sečou, ať už sekačkou, nebo ještě kosou. Ovšem časně zjara můžeme mladé lístky sbírat jako první jarní listovou zeleninu.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) s panašovanými listy Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) s panašovanými listy Zdroj: Shutterstock.com / speakingtomato

Zdraví z jarní louky

Listy bršlice jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, stopových prvků, chlorofylu a dalších prospěšných látek, kterých míváme po zimě nedostatek. Již od středověku se bršlice využívala také jako léčivka proti dně neboli podagře – odtud její latinské jméno.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria), mladé, jedlé a zdravé listy Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria), mladé, jedlé a zdravé listy Zdroj: Shutterstock.com / Madeleine Steinbach

Bršlice v kuchyni

Dokud jsou listy ještě mladé a křehké, mají jemnou, jen mírně kořenitou chuť. Poslouží jako součást i základ salátu. Právě se rozvíjející, jasně zelené a křehké lístky jsou skutečnou pochoutkou a hodí se i na obložený chléb či místo petrželky na hotové pokrmy. Výtečné jsou i listy spařené, případně krátce restované jako špenát. Přidat je můžeme do nejrůznějších nádivek, polévek i do smoothies. Jejich lehce kořenitou chuť můžeme využít i při dochucení pokrmů z vajec či brambor.

Akční letáky