Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) v květu
Zdroj: martiroz / Shutterstock.com

Bršlice je nejotravnější plevel a nejúžasnější léčivka. Jak ho vyplít a co s ní

Který zahrádkář by neznal bršlici. Ničí mu totiž zahradu. Je přímo otravná a často ho budí ze sna. Jak se této pohromy zbavit? Je opravdu nebezpečná? Proč ji milují vegetariáni a jaké léčivé účinky má? Vše vám prozradíme!

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.czabecedazahrady.dama.cz

Bršlice se chová jako klasický plevel, který se na neobdělaných půdách velmi rychle množí. Její semena se navíc rychle šíří větrem, špatným zpracováním půdy i kompostem, není tedy snadné se jí zbavit. Máte dva způsoby. Buď ji můžete zlikvidovat chemickými prostředky nebo ji vytrhat manuálně. 

Ruční plení zabírá navíc nejlépe. Vytrhávejte ji i s kořeny a vyrývejte oddenky. Z půdy musíte vybírat i ty nejmenší části a proces po dvou týdnech zopakovat, jinak se bršlice na vaší zahradě bude objevovat znovu a znovu. Hlavně ji nenechte vykvést, aby se nemnožila semena.

Bršlici milují vegetariáni

Po vyndání ze země bršlici nelikvidujte. Je totiž skvělým jídlem pro vegetariány. Jejich jídelníček může zpestřit pomocí zelené polévky, ale přidává se i do nádivek, salátů či špenátu. Chutí trochu připomíná celer a petržel. Její aroma příjemně oživí smoothie a pesta.

Pesto z bršlice Pesto z bršlice Zdroj: Madeleine Steinbach/ Shutterstock

Kromě kuchyně se bršlice využívá i v lékařství. Obsahuje totiž velké množství vitamínu C, karotenoidů, minerálů, železa a manganu. Podporuje správný metabolismus, vylučuje škodlivé látky z těla a pomáhá zmírnit překyselený organismus. Blahodárně působí na pohyblivost kloubů a jejich regeneraci nebo také čaj z ní působí močopudně. Skvělou pomocnicí je i při dně.

Už ve 12. století Hildegarda z Bingenu vyzdvihovala zázračné účinky bršlice, které se také říká kozí noha. Užívala ji jako prevenci proti močovým a ledvinovým kamenům. Věděla, že působí protizánětlivě a detoxikačně. Skvěle si poradila také s revmatickými bolestmi. 

Kozí nohu usušte a připravte z ní nálev, koupel nebo lektvar

Kozí nohu tedy po sebrání usušte a připravte si z ní nálev, koupel, zábal nebo lektvar. Využijte ji v kuchyni a v neposlední řadě pamatujte, že je skvělá i kvašená.

  bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) Najdete ji většinou ve vlhčích a polostinných místech Zdroj: Svetlana Sokolova07 / Shutterstock.com

Najdete ji většinou ve vlhčích a polostinných místech, kde pokrývá velké plochy. Jejím domovem jsou kromě zahrádek i listnaté a smíšené lesy, břehy rybníků, parky, sady i pole. Jejím hlavním poznávacím znamením je kopýtko na spodní straně stonku, to uvidíte, když vytrhnete list ze země.

Akční letáky