Brugmansie (Brugmansia suaveolens), lidově andělské trumpety.

Brugmansie: andělské trumpety dorůstají až do dvoumetrové výše

Rozložitá rostlina s obřími, bílými, žlutými i růžovými květy přináší fascinující podívanou. Můžete ji pěstovat na zahradě, terase i balkóně. Andělské trumpety existují dokonce i v plnokvěté formě.

Brugmansie (Brugmansia suaveolens), lidově andělské trumpety, je rozložitý keř, který u nás dorůstá až do výšky dvou metrů. V teplé části Jižní Ameriky – v západní Amazonii – roste i do výšky 9 metrů. Pěstovat lze i další druhy Brugmansie a rozličné okrasné variety.

Rostlina je velmi blízce příbuzná durmanu obecnému (Datura stramonium), lidově panenská okurka.

Brugmansie může přezimovat i beze světla

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Každý rok na jaře brugmansii hluboce seřízneme – řežeme ale pouze jednoleté výhony, rostlina ze staršího dřeva hůře obráží.

V našich podmínkách se brugmansie pěstuje v nádobách jako přenosná rostlina, která nesnáší mráz. Většinou na podzim shazuje listí a pak ji můžeme uložit i do chladné, tmavé místnosti.

Někdy se stává, že začne kvést až pozdě v létě a na podzim má ještě poupata, v takovém případě je vhodné ji umístit do světlé místnosti nebo zimní zahrady. V každém případě v zimě omezíme zálivku a od ledna do března udržujeme rostlinu skoro na suchu.

Brugmansie "Brugmansia suaveolens"Brugmansie "Brugmansia suaveolens"Autor: Archiv ireceptar.cz

Statná rostlin vyžaduje dostatek živin

  • Substrát používáme těžší s dostatkem jílu.
  • Rostlinu přesazujeme alespoň jednou za dva roky, ale i v roce, kdy ji nepřesazujeme, je vhodné přisypat čerstvý substrát s přidaným granulovaným organickým hnojivem.
  • Jakmile brugmansie začne nasazovat lístky, začínáme ji vydatně zalévat a přihnojovat. Ideální je tekuté hnojivo s guanem, které dodá všechny potřebné živiny. Na živiny i vláhu je rostlina náročná a pokud pravidelnou dávku vynecháme, začínají opadávat listy.

Letnění

Pěstovat brugmansii celoročně v bytě – i pro její rozměry – není vhodné. Je možné ji na léto umístit na balkon, kde ale zabere dost místa. Letníme ji proto na zahradě na slunném místě chráněném před větry.

"Brugmansia suaveolens""Brugmansia suaveolens"Autor: Archiv ireceptar.cz

Rostliny jsou často napadány mšicemi, molicemi i sviluškami, proto od jara do zimy sledujeme jejich zdravotní stav.

Nebezpečný jed

Brugmansia i durman patří do čeledi lilkovitých. Všechny rostliny této čeledi jsou jedovaté a v žádném případě se nesmí požívat jakákoliv jejich část. Narkotické účinky brugmansií a durmanů jsou známé ve starém i novém světě. Ve všech kulturách byly tyto rostliny považovány za rostliny bohů a používat je směli pouze zasvěcení jedinci. V Evropě se tradovalo, že durman požívají čarodějnice při sabatech, byl také součástí čarodějných lektvarů.

Nástup účinků je velmi rychlý. Halucinace mohou vést až k šílenství a ve větší dávce k smrti.

Akční letáky