Bugenvileu český národ zahrádkářů objevil při cestách na dovolenou do jižních zemí. A její něžné květy ho natolik okouzlily, že se okamžitě pustil do pěstování. S větším či menším úspěchem. Původní latinský název Bougainvillea čeština přepisuje jako bugenvilea, ale mezi zahrádkáři má i důvěrnější pojmenování například bugenvilka či buginka. Kdo s pěstováním těchto nádherných jihoamerických popínavek začíná, může zvolit nejdříve fialovou bugenvileu lysou (Bougainvillea glabra), ta má totiž robustní kořeny a chlad snáší výrazně lépe než ostatní odrůdy.
Bungévilea v chladných krajích
Pokud bychom rostlinu neseřezávali, její pichlavé výhony by dorostly do délky několika metrů, což ovšem v našich klimatických podmínkách u venku pěstovaných rostlin nelze docílit. Rostlina totiž není mrazuvzdorná a na zimu ji musíme přestěhovat do místnosti. Zato v teplých krajích porůstá celé domovní zdi a při správném zastřihávání může po letech získat vzhled stromu. Lze ji pěstovat i jako bonsaj; pokud budeme rostlině od března do července během přestávek v květu častěji zastřihovat výhony, vytvoří malý stromek na silném kmínku.
Motýlí křídla
To, co nás na bugénvileích nejvíce okouzluje, není květ, ale tři barevné, lehounké, téměř průsvitné listeny podobné křídlům motýla, které obklopují každý květ. Ten je nenápadný a drobný, má krémově žlutou barvu a vydrží jen několik dní – na rozdíl od listenů, které jsou barevné celé týdny.
U mnoha odrůd mění listeny barvu v průběhu rozkvětu a i později při odkvétání. Zprvu oranžová poupata se například u odrůdy Bougainvillea glabra zbarví sytě rudě, poté listeny vyblednou do růžové, až nakonec získají vzhled průsvitného pergamenu. Barevné listeny mohou být žluté, červené, fialové, růžové, bílé nebo oranžové. Rostlina obvykle kvete celé léto.
Pěstování
Rostlina vyžaduje zvláště v parném létě dostatek vláhy, protože odpařuje značné množství vody. V létě jí na zahradě vybereme místo chráněné před deštěm. A určitě nezapomeneme na hnojení. Při každém zalití přidáme menší množstvím hnojiva, než je udáváno na obalu, a používáme hnojiva s vyšším obsahem fosforu.
Přezimování
Aby nezmrzla, na zimu ji včas přeneseme na chladné a vzdušné místo s teplotou kolem 10 °C. Na světlo v průběhu zimy není náročná, shazuje totiž listy. Bohatě znovu vyraší až v příští sezoně. I zálivku v zimě výrazně omezíme, zaléváme vlažnou vodou a v delších časových intervalech. Bugénvilea nesnáší přemokření, jak se říká, nemá ráda mokré nohy. Omezíme i hnojení. Na jaře rostlinu silně seřízneme. Čím více ji budeme seřezávat, tím bude krásnější, hustější a nebude tak vytáhlá.
Kráska, která se ráda sluní
Všechny části rostliny obsahují jed dráždící žaludeční sliznici.
Když rostlinu přemístíme ven, mohou jí opadat květy, a pokud nebude mít dostatek světla, listeny se nevybarví. Proto potřebuje plné slunce – pro pěstování vybereme jih až jihozápad. Má také ráda vyhřáté zdi, kam na ni přes den svítí slunce. V této době také začneme hnojit, nejprve hnojivem na list, po objevení prvních poupat hnojivem pro kvetoucí rostliny (např. hnojivem pro muškáty).
Nejrozšířenější druhy
- Bugenvilea lysá (Bougainvillea glabra) je původní druh s drobnými, oválnými, světle zelenými listy. Listeny mohou být fialové, žluté nebo červené. Rostlina má keřovitý tvar.
- Bugenvilea nádherná (Bougainvillea spectabilis) je odrůdou původního druhu B. glabra. Má větší květy, kvete bohatě a roste jako liána, takže je nutné ji vázat k opoře. Na našem trhu ji lze sehnat v různých odstínech červené a růžové až po fialovou, bílou, žlutou a oranžovou.
Rostlina má mnoho kultivarů, například Bougainvillea glabra ’Sanderiana‘ kvete velmi bohatě s fialově zbarvenými listeny, dále lze jmenovat odrůdy ’Cyphery‘, ’Ada Atwell‘, ’Eavet‘, ’Beaujolais‘, ’Berilus‘, ’Briliant‘, ’Double Orange‘, ’Floribudna‘, ’Golden Glow‘, ’India Flame‘, ’Sunrise‘.